Manşet

(foto galeri)#direnODTÜ!

İstanbul: Devletin, Gezi İsyanı’ndan sonra başlayan “ağırlaşmış sendromu” hala devam etmekte. Devletin sendromu ODTÜ direnişi ile devam ederken ODTÜ’de yapılan eylemlere ve ODTÜ’ye destek için yapılan eylemlere devlet azgınca saldırmakta. Egemenlerin Gezi İsyanı ile başlayan korkusu ODTÜ direnişi ile birleşerek artmış durumda.  Öyle ki ODTÜ’de yapılan her eyleme saldırmayı ihmal etmemekle birlikte ODTÜ’ye destek için yapılan eylemleri de es geçmeyerek saldırılarını devam ettiriyor.

#direnODTÜ

ODTÜ’de günlerdir süren ağaç dikme eyleminde,  ağaçların dikilememesi için çevik kuvvet yığınağı yapılmaya başlanmıştı. 21 Ekim günü devletin söktüğü ağaçların yerine halkın diktiği fidanları sökmek ve yeni fidanların dikilmesini engellemek için ODTÜ’ye gelen polisler, akşam saatlerinde; gaz ve ses bombaları ile kitleye saldırdı.  Çatışma sabaha kadar sürdü.

ODTÜ’ye yapılan bu saldırıyı protesto etmek için İstanbul Üniversitesi Forumu dün (22 Ekim)  saat 19.00’da ODTÜ’ye destek için Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. Polis Eylemin başlamasına yakın İstiklal Caddesini abluka altına aldı.

İstanbul Üniversitesi Forumu çağrısıyla beraber yüzlerce kişi Galatasaray Meydanı’na bir araya geldi. Kitle “Diren ODTÜ Beyazıt seninle” yazılı ozalitin açarak “Diren ODTÜ Taksim seninle”, ”Faşizme karşı omuz omuza“ sloganlarını attı. Polisin dağılın anonsuyla beraber İstanbul Üniversitesi Forumu ara sokağa girerek sloganlarla beraber beklemeye başladı. Ardından kitle ara sokakta ajitasyonlar ve sloganlarla bekleyişini sürdürürken çevik kuvvet polisi kitlenin Meydana girmemesi için barikat kurdu.

22 taksim 3“Afalladın mı Çevik?”

Ardından Galatasaray Lisesi önünde slogan sesi yükselmeye başladı. Ne olduğunu anlamayan çevik kuvvet ne yapacağını şaşırdı. Çünkü çevik kuvvet polisinin arkasında yüzlerce Üniversiteli ve liseli ara sokakta bekleyişini sürdüren arkadaşlarının yanına doğru yürümeye başladı arada kalan polis gelen kitlenin arkadaşlarının yanına gitmesine izin vermek zorunda kaldı. Sloganlar atarak birleşen kitle TOMA’yı ve çevik kuvveti  “Gel Gel “ sloganı ile yanlarına çağırdı.

Ardından barikat kuran kitleye polis TOMA’dan sıktığı bol gazlı su ile saldırdı. TOMA ile saldırmasının ardından sivil polisler kitleye saldırarak gözaltı yapmaya başladı. Bu esnada TOMA’nın sıktığı su ile yere düşerek kafasını kaldırıma vuran Serhat Işık adlı bir kişi kafa travması geçirerek hastaneye kaldırıldı. Kitle ara sokaklardan Galatasaray Lisesi önüne gelerek saat 19.30’da HDK’nin yapacağı açıklamaya katıldı.

“Sizlerin çocukları sizler gibi şerefsiz olmasın diye …”IMG 3163

İstanbul Üniversitesi öğrencilerine yapılan saldırının ardından 19.30’da HDK (Halkların Demokratik Kongresi)’nin çağrısı ile bir araya gelen kitleye de polis saldırdı. Tüm ara sokakların tutulduğu İstiklal Caddesi’nde kitleye saldıran polis yaklaşık 15 kişiyi gözaltına aldı. Gazetecilerin de saldırıya uğradığı eylemde Birgün muhabiri gözaltına alındı, ancak daha sonra serbest bırakıldı. HDK’nin eylemine saldırılmasının ardından orada bulunan bir kadın öğretmen polislere bağırarak “ben bir öğretmenin, ben sizin çocuklarınızı okutuyorum. Sizin bu yaptığınız şerefsizliktir. Ancak bizler sizlerin çocuklarına sizler gibi şerefsiz olmasın diye onlara doğru yolu göstermekten asla vazgeçmeyeceğiz” diyerek tepkisini gösterdi. Söylenenler polislerin “ağrına” gitmiş olmalı ki öğretmeni gözaltına almaya çalıştı ancak etrafta bulunanlar buna izin vermedi. HDK, ara sokakta açıklama yaparak hem ODTÜ’ye yapılan saldırıları hem de İstanbul Üniversitesi öğrencilerine yapılan saldırıları kınadıklarını belirterek eylemi sonlandırdı.

 

[widgetkit id=356]

 

[widgetkit id=357]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu