GüncelManşet

Dokunulmazlıkların kaldırılması birçok ilde protesto edildi

HDP il örgütleri tarafından dokunulmazlıkların kaldırılması dün İstanbul, İzmir ve Ankara’da protesto edildi.

İstanbul

HDK İstanbul İl Koordinasyonu ve HDP İstanbul İl Örgütü, AKP hükümetinin HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmak için hazırladığı teklifin Meclis’te onaylanmasını Galatasaray Lisesi önünde protesto etti.

Eylemde “20 Mayıs Saray darbesini tanımıyoruz” pankartı açıldı, sık sık “Direne direne kazanacağız“, “Baskılar bizi yıldıramaz“, “HDP halktır, halk burada“, sloganları atıldı. Eylemde söz alan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, ” Katliamlarla, soykırımlarla ve darbelerle bu güne gelmiş AKP, bugün de Saray darbesiyle darbe tarihine yenisini ekledi. Bu bir saray darbesidir. Bugün Meclis lağvedilmiş durumdadır. Bu darbe her şeyden önce hukuk dışıdır. Tanımıyoruz” ifadelerini kullandı. CHP’nin oylamada ‘evet’ oyu vermesini sert bir dille eleştiren Erbaş, “AKP’ye kimin hizmet ettiği bugünkü oylama sonucu görüldü. Tarih şunu kaydetti CHP böyle yapmasaydı sonuç bu olmayacaktı” dedi.

HDK İstanbul İl Koordinasyonu ve HDP İstanbul İl Örgütü adına ortak basın açıklamasını Xunaz Altun okudu. Altun, “Saray/AKP iktidarının hedefi, dokunulmazlıkları hızla kaldırdıktan, Meclis’te tasfiyeyi gerçekleştirdikten sonra HDP’yi çalışma yürütemez bir duruma getirmektir. Bizler her türlü olasılığa karşı tedbirimizi alacağız; böyle bir iradeye, örgütlenmeye, kararlılığa ve güce sahibiz” dedi.

Konuşmaların ardından kitle sloganlarla dağıldı.

Ankara

HDP Ankara İl Örgütü, Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nın önünde açıklama yaptı. HDP Mamak İlçe Eşbaşkanı Serpil Köksal, “Bugün 6 milyon insanın iradesi Meclis’ten dışarıya atılmıştır” dedi. Köksal, “Yalnız şu unutulmamalıdır; biz yıllardır, onlarca yıldır, bu ülkenin bütün şehirlerinde adım adım, sokak sokak, mahalle mahalle, ev ev mevzilendik. Meclis bu mevzilerden sadece biriydi. 50 temsilcimiz direndiği gibi bizler de direneceğiz. Bizi hiç bir sokaktan, hiç bir evden, hiç bir mahalleden atamayacaksınız” dedi.

HDP İl Eşbaşkanı Birsen Kaya, Türkiye Cumhuriyeti’nin çok önemli tarihi bir virajden geçtiğini vurguladı. Kaya, “Biz başından beri dedik ki bir viraj var ve bu virajın dönüşü eşitliğe, adalete, özgürlüğe yol versin ama ne yazık ki bugün Meclis’te oylanan şey dokunulmazlıkla ilgili anayasa değişikliği değil, anayasadaki bir maddenin hukuksuz bir şekilde geçici olarak kaldırılmasıdır. HDP’nin aleyhine, halklar aleyhine, 6 milyon oy vermiş emekçiler aleyhine, bu ülkenin 3. partisi olan bir partinin yok edilmesi, Meclis’ten atılması lehinedir” dedi.

Kaya, hangi partiye oy vermiş olursa olsun bütün halkların ve onların iradesinin hiçe sayıldığnı vurguladı. Yapılanın “Saray darbesi” olduğunu söyleyen Kaya, 7 Haziran seçimleri tanınmayarak savaş çıkartıldığını, seçimin tekrar ettirildiğini ancak 1 Kasım seçimlerinin de tanınmadığını vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu