Emek

DİSK / EMEKLİ-SEN Gasp Edilen Hakları İçin Yürüdü!

Bursa: Egemen sınıfların temsilcisinden AKP tüm emekçi halkımıza açlık, yoksulluk dayatmaktadır. Bunlardan en çok da emekçi kesimden emekliler yaşamaktadır. Emeklilerin örgütsüz oluşu (her ne kadar DİSK-EMEKLİ SEN sendikası kurulmuşsa da) ve var olan örgütlenmelerin de herhangi toplu sözleşme ve grev hakkı olmadığından kaynaklı haklarını alamamaktadır.

Ancak; tüm bu örgütsüzlüğe rağmen DİSK’e bağlı EMEKLİ-SEN yürüyüş gerçekleştirerek AKP hükümetini protesto etti. 28 Nisan günü Kent Meydanı’ndan Şehreküstü Meydanı’na yürüdü. Burada EMEKLİ-SEN Genel Yürütme Kurulu adına Genel Sekreter Halit Kanıyaş emekliler adına basın açıklamasını okudu. Açıklama da “sahte intibak yasası aldatmacısına”, “Sağlıkta ki soyguna”, “Banka promosyon haklarına”, “örgütleme önündeki engellere”, “hükümetin halkın inançlarının arkasına gizlenerek temel tüketim mallarına yaptığı zamlara”, “4+4+4” karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

Kanıyaş açıklamada “Biz Emekliler; Barış için, demokrasi için, insan hakları için, temel bir insan hakkı olan sendika hakkımız için, yürüyüşümüze devam ediyoruz. 26 MAYIS 2012 tarihinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen emeklilerle Ankara’da bir kez daha “sendika hakkımız, söke söke alacağız” diye haykıracağız.

Tüm emeklileri, örgütüne sahip çıkmaya, sendikamıza üye olmaya, yürüyüşümüze katılmaya ve emeğimizin yok sayılmasına karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.” dedi.

Eyleme kitle “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Zam zulüm işkence işte AKP!” ,”İntibak dediler hakkımızı yediler” vb slogan alkışlarla destek verdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu