Manşet

Dünyanın dört bir yanında DHL protesto edildi!

İstanbul: Sendikada örgütlendikleri için işten atılan ve 180 gündür direnişte olan DHL işçileriyle, dünyanın birçok ülkesinde binlerce emekçi dayanışmayı büyütmek için sokağa çıktı.ITF(Uluslararası taşımacılık örgütü) Kanada’ da yaptığı toplantısında Türkiye’deki DHL işçileriyle dayanışma kararı almıştı, bunun üzerine dünyanın dört bir yerinde ve Türkiye’nin onlarca kentinde işten atılan DHL işçileriyle dayanışma eylemleri örgütlendi.

İşçi haklarına saygı göstermeyen, sendikal hakkı hiçe sayan DHL’in bu tutumu, tüm dünyada protesto edildi. Bu eylemlerin nedeni;  bu sorunun sadece Türkiye’deki taşımacılık emekçilerinin değil, tüm dünyadaki taşımacılık işçilerinin sorunu olmasındandır.

Türkiye’nin, Ankara, İzmir, Gaziantep gibi birçok şehrinde örgütlenen bu eylemlerden biri de İstanbul Kavacık’ta yapıldı.

Yaklaşık 300 emekçinin katıldığı eylem işçi dayanışmasının güzel bir örneği oldu. Hava-İş, Belediye-İş, Deri-İş, İTF gibi birçok sendikanın, siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin destek verdiği eylemde, DHL Global Kavacık Yönetim binasına yüründü.

Eylemde sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak“, ” Direne, Direne kazanacağız” sloganları haykırıldı. Kitle adına açıklamayı TÜMTİS başkanı Kenan Öztürk yaptı. Öztürk açıklamasında; “DHL işvereninin bu düşmanca tutumunda ısrar etmesi halinde bu eylemleri güçlendirerek ve geliştirerek devam ettireceğiz” sözlerini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu