Güncel

“Eğer yılan çıngıraklıysa hepimize değecek”

İstanbul: Barış anneleri, 29 Temmuz günü eylemlerine saldıran ve barış annelerinden Döndü Ergin’i darp eden polisleri ve zihniyeti protesto etmek amacıyla İHD İstanbul şubesinde bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk sözü alan İHD İstanbul Şube yönetim kurulu üyesi Ali Gök, ülkemizde yıllardır savaşın sürdüğünü ve bu süreçte anaların her zaman en ön safta yer aldığına dikkat çekerek; “Barış anneleri taleplerini dile getirdiklerinde baskıya maruz kalıyor” dedi.

Basın açıklamasını yapan BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak, 30 yıldır çok büyük bedeller ödeyerek çocuklarının mezarı başında dahi başka çocukların ölmemesi için sürekli çağrıda bulunan onurlu barış analarına yönelik bu onursuz, saygısızca saldırıyı kınadığını dile getirdi.

Asiye Kolçak konuşmasının ardından 29 Temmuz günü engellenen eylemde okunacak olan basın metni okuyarak Öcalan üzerindeki tecride operasyonlara da dikkat çekti.

Basın toplantısında söz alan Döndü Ergin, müzakerelerin başlamasını ve Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını istedi ve maruz kaldığı polis şiddetini anlattı. “Ben oraya barış için gittim. Bu davaya 3 çocuk verdim. Bir gün bile demedim asker ölsün, polis ölsün. Kardeşi kardeşe kırdırmayın. Bana dokunmayan yılan binyıl yaşasın demeyin. Eğer Yılan çıngıraklıysa hepimize değecekdiyen Döndü Ergin,  Türk ve Kürt halkının barış için ele ele vermesi gerektiğini,  Tayyip Erdoğan’ın sonunun Saddam ve Esad gibi olacağını dile getirdi.

Hukuki işlemlerin başlatıldığını dile getiren Asiye Kolçak savcının bu konuyla ilgilenmesini talep ederek AKP’li milletvekilinin oğluna nasıl davranıldığını hatırlattı ve çifte standarda dikkat çekti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu