Manşet

Ege’de polis-ÖGB işbirliği

İzmir: İzmir’de YÖK’ün kuruluş yıldönümü protestolarına, 5 Kasım günü Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yapılan eylemin ardından, 6 Kasım günü Ege Üniversitesi’nde ve aynı akşam Basmane’de yapılan yürüyüşle devam edildi. Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yürüyüşe polis saldırdı.

6 Kasım günü saat 12.00’de Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde biraraya gelen ve aralarında HDK Gençlik Meclisi, Devrimci Gençlik, Ekim Gençliği, Gençlik Cephesi, DÖB, DGH‘ın da olduğu Yök karşıtı öğrenciler, okul içinde yürüyüş yapmak istedi.

Gıda Fakültesi önüne yığınak yapan çevik kuvvet ve ÖGB yürüyüşe izin vermezken, bileşenin kararlı tutumu üzerine yürüyüşe polis ve ÖGB saldırdı.

Portakal gazı ve biber gazı kullanılarak yapılan saldırının ardından bazı öğrenciler fenalaşırken; eylem bileşeni ise saldırıya taşlarla karşılık verdi. TOMA’larla ve taşlarla saldıran polis ile öğrenciler arasında çatışmalar yaşandı.

 

Öğretim görevlilerinden tepki

3 kez saldırının yaşandığı çatışmada; öğrenciler direnişi sürdürerek Edebiyat Fakültesi’nin içine kadar girdi. Fakülteyi kuşatan polis ve ÖGB’lere karşı öğretim elemanları tavır geliştirerek; çevik kuvvetin fakülte içine girişini engelledi. Okuldaki polis varlığını protesto eden bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

SES, ÇHD ve KESK’in de katıldığı basın açıklamasının ardından öğretim görevlileri tarafından Rektörlükle bir görüşme yapıldı.

 

Basmane’de eylem

Yaşanan saldırı sonucunda ise 24 gözaltı yaşandı.

Ardından akşam 18.00’de biraraya gelen HDK Gençlik Meclisi, DGH, Ekim Gençliği, DÖB, Kaldıraç, DİP Gençliği ve Gençlik Cephesi Basmane’den Sümerbank’a bir yürüyüş gerçekleştirerek YÖK’ü ve Ege’deki saldırıları protesto ettiler.

Yoğun abluka altında gerçekleşen yürüyüşte bileşenler kortejler halinde Sümerbank önüne yürüyerek; burada açlık grevleri ile ilgili basın açıklaması yapan KESK’în eylemine katıldılar.

KESK’in açıklamasından sonra bileşenler adına ortak basın metni okundu. Basın açıklamasında; YÖK’ün değişen yapısına, Suriye’deki emperyalist savaşa değinildi.

 

Resimler için bakınız:

http://ozgurgelecek10.net/index.php/resim-galerisi.html?func=viewcategory&catid=45

 

Video için tıklayınız:

Eylem ve saldırı

http://video.sozcu.com.tr/izmir-karisti-18-ogrenci-gozaltina-alindi.html

 

Akademisyenlerden basın açıklaması

http://www.youtube.com/watch?v=sKlivk3LOMo

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu