Gençlik

(yenilendi-galeri) Ege’de üniversiteliler, “YÖK kalkacak!”

İzmir: Üniversitelerin 6 Kasım YÖK karşıtı eylemleri pek çok üniversitede olduğu gibi İzmir’in üniversitelerinde de çeşitli eylmelerle devam ediyor.
Ege Üniversitesi öğrencileri üniversitede başlattıkları eylemlerini Manisa kavşağını kapatarak YÖK’ün varlığını ve üniversitelere polisin girişini protesto etti.
İçlerinde Yeni Demokrat Gençlik (YDG), Ekim Gençliği gibi pek çok devrimci demokrat gençlik örgütünün buluduğu “Gezi’den üniversiteye YÖK tarihin çöplüğüne” Ege Üniversitesi Forumu imzalı pankart açan Ege üniversitesi öğrencileri “YÖK kalkacak, polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek”, “Hepimiz Aliyiz öldürmekle bitmeyiz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Ege goristan jibo faşistan” vb sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi.
Yürüyüşleri boyunca “Patronsuz üniversite istemiyoruz”, “Eğitim haktır satılamaz” vb dövizler taşıyan öğrenciler ayrıca Erdoğan’ın ünivesite öğrencileri için “öğrenciler evlerde kızlı-erkekli kalıyorlar, gereken yapılacak” şeklindeki gereksiz, haddini aşan açıklamalarına tepki göstererek “kızlı-erkekli yürüyoruz” şeklinde sloganlar attı.
 Ege üniversitesi içinde bir süre ajitasyonlar eşliğinde yürüyen üniversiteliler daha sonra Manisa kavşağını trafiğe kapatarak basın açıklaması yaptı.
Üniversiteliler yaptıkları açıklama bugün karşılarında duran üniversite modeli iktidarın kendilerine dayatma olduğunu, Yeni YÖK Tasarısıyla üniversitenin her alanını piyasalaştırmayı, gerici eğitimi temel almayı ve gençliği zaptetmek için kolluk güçlerini okullara sokmayı hedeflemek olduğunu belirtti. ege de 6 kasım eylemii

Açıklamada, öğrenciler, “Bu tasarı sadece öğrencileri değil üniversitenin bütün birleşenlerini etkileyen, köleleştiren bir yasadır. Bir yandan YÖK yasa tasarısını hayata geçirirken, diğer yandan muhafazakar politikalarıyla yaşam alanlarımıza müdahale etmektedir. Yurtları ayırmakla işe başlayanlar bugün öğrenci evlerine baskınlar yaparak ahlak bekçiliğine soyunacaklarmış” şeklinde sürdüren  üniversiteliler taleplerini sıralayarak devletin her türlü baskıcı politikalarına karşı mücadelerini yükselteceklerini haykırarak açıklamalarına son verdi.
Üniversiteliler akşam saat 19.00’da 9 Eylül’deki üniversitelilerle birlikte Sevinç Pastanesi önünde bir araya geleceklerini duyurarak,  tüm duyarlı kamuoyunu hep birlikte YÖK’ü protesto etmeye davet etti.
Yol kapatma eylemlerini sonlandıran öğrenciler sloganlar eşliğinde üniversiteye döndü.

 

 

[widgetkit id=370]
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu