Emek

Eğitim-Sen: “Eğitimden ve ve geleceğimizden ‘tasarruf’ edilemez!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ‘tasarruf’ adı altında yapılacağı söylenen kesintilere ilişkin Eğitim-Sen açıklama yayınladı.

H. Merkezi: Eğitim-Sen, yayımladığı açıklamada ilk olarak yapılacağı söylenen kesintilere değinildi. Bütçe kesintisi haberlerine ilişkin MEB herhangi bir yalanlanmanın yapılmadığın belirtildiği açıklamada: “Haberin kamuoyunun gündeminde yer alması sonrasında MEB tarafından yapılan açıklamada; burs desteğinde ve pansiyon yardımında kesintiye gidilmeyeceği, halen yapım aşamasında olan okul inşaatlarının ise devam edeceği açıklaması yapılmıştır. Ancak açıklamada eğitime ayrılan bütçede kesinti yapılacağı bilgisinin yalanlanmamış olması dikkat çekicidir” denildi.

Meclis’e verilen soru önergelerinde en az 17 bin köy okulunun kapatıldığının belirlendiği ve bununla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadığının altı çizildi. Eğitimde yapılan özelleştirmeler sonucunda birçok öğrencinin cemaat ve tarikat yurtlarında kalmak zorunda bırakıldıkları hatırlatıldı. Konuyla ilgili, “Eğitimde yaşanan özelleştirme uygulamaları ve kamusal bir hizmet olarak eğitimin devlet tarafından sunulması gerekirken özellikle çeşitli proje, protokol ve işbirlikleri adı altında dini cemaatlere, iktidara yakın siyasal yapılara, derneklere, vakıflara devredilmesi onlarca olumsuz ve acı örneğin yaşanmasına neden olmuştur. Devletin okullarında eğitim alması ve kamuya ait pansiyonlarda kalması gereken öğrencilerimiz Kulp’ta, Taşkent’te, Aladağ’da yaşamlarını patlamalarda, yangınlarda yitirmiş, Karaman’da, Dikili’de ve daha yüzlerce yerde istismara uğramıştır. Öğrencilerimiz, Aladağ’da ve daha binlerce köyde, yerleşim yerinde okul olmadığı için cemaat yurtlarına gitmek zorunda bırakılarak, eğitim ve yaşam hakları açık tehdit altında bırakılmıştır” denildi.

Eğitim alanının hali hazırda atanamayan öğretmenler, eğitimin ulaşılabilir olmaması, güvencesiz okul binaları ve yurt problemi başta olmak üzere birçok sıkıntıyla boğuştuğu hatırlatıldı. Bu problemler henüz çözülmemişken ortaya atılan bütçe kesintisi iddialarına ilişkin: “MEB bir an önce kamuoyuna, öğrencilerimize, velilere, eğitim ve bilim emekçilerine eğitime ayrılan bütçeden kesintiye gidilmeyeceği ve bütçenin eğitimin ihtiyaçları doğrultusunda kullanacağını açıklamalıdır. MEB bütçesinden kesinti yapılması bir yana, ilk aşamada en az iki kat arttırılması ve okullara ihtiyacı kadar ödenek ayrılması gerekmektedir” denilerek açıklama sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu