Güncel

Eğitim-Sen: “Üniversitelerde şirket istemiyoruz”

Mersin: Mersin Üniversitesi’nde 17 Eylül günü Eğitim-Sen tarafından bir yemekhane eylemi gerçekleştirildi. 
Üniversitede yeniden randevulu sisteme dönülmesinin ya da özelleştirme yoluna gidilmesinin önünü kesmek için üç aydır bu işi yürütmeye çalışan Eğitim-Sen Mersin Üniversitesi Temsilciliği, Baştemsilciliği ve Yemekhane Komisyonu Başkanı Ali Ekber Doğan, üniversite yönetimi ile yaşadıklarını dile getirdi. Doğan, “Temmuz ayı ortasında Sağlık Kültür Daire Başkanı Hayati Sever’den tarafıma ‘göreve geldiğinizden bu yana 467 yemek döküldü. Bu 2800 TL’lık bir kamu zararıdır, bunu Sayıştay Denetçilerine bildireceğiz’ şeklinde bir yazı tebliğ edildi. Bunu Rektör hocamıza sorduğumda bunun rutin bir uygulama olduğunu, eskiden de böyle yapıldığını belirtmişti. Yine de bu yazının psikolojik baskı amaçlı hazırlandığını anlamayacak kadar saf olmadığımı belirtmek isterim” dedi.
Temel sorunlar üzerine rektörle yapılan görüşmede yemekhanedeki sorunların çözümü için taleplerinin dile getirilmesinin üzerinden 1,5 ay geçmiş olmasına rağmen bir geri dönüş olmadığını belirten Doğan, resmi bir yanıt beklerken özelleştirme hazırlığıyla karşılaştıklarını söyledi. Açıklamada, gelecek hafta çarşamba’ya kadar rektörlükten taleplerine resmi bir yanıt verilmezse Ali Ekber Doğan’ın yemekhanedeki görevinden çekileceği belirtildi.
Kitle adına okunan açıklamayı okuyan Doğan: “Böylesi haklı talepler karşılığında özelleştirmeye yönelmeleri, randevu taleplerimizin yanıtsız kalması gelinen noktada bir karar vermeyi zorunlu kılıyor. Bu iş artık çirkin bir tiyatroya dönüşmüştür. Bugüne kadar rektörler değişse de kendisi baki kalan Hayati Sever’in çadır tiyatrosunun orta direğine bir tekme vurup, sahneyi yıkmaktan başka çaremiz kalmamıştır” diye ekledi.
Özelleştirmeye geçit vermeyeceğiz!
Özelleştirme yerine; yemekhane, servis, kreş, sosyal-sportif tesisler gibi tüm sosyal hizmetlerin Sağlık, Kültür, spor daire başkanlığını yetkisinden alınıp çalışanların ve öğrencilerin yetkili sendika ve konseylerinin önereceği kişiler arasından düzgün biçimde seçilmiş, komisyonlar tarafından yönetileceği özyönetime dayalı bir sisteme geçilmesi gerektiği dile getirilen Ali Ekber Doğan, son olarak özelleştirme karşıtı mücadele sürecinde hep birlikte gezi ruhuyla mücadele edilmesi durumunda başarılı olunacağını söyleyerek açıklamayı sonlandırdı.
Öğrencilerin de  katlım gösterdiği eylemde “Yaşasın yemekhane direnişimiz” , “Üniversiteler bizimdir şirketlere geçit yok” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu