GüncelManşet

Eğitimciler de faşizmden nasibini aldı!(foto-video)

Ankara: Türkiye’nin birçok yerinden Eğitim-Sen öncülüğünde Ankara’ya gelen ve Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) yürümek isteyen eğitim emekçilerine polis saldırdı. Saldırı sonucu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı ve yaralıların olduğu öğrenildi.

“Baskı, sürgün ve soruşturmalara karşı meslek onurumuza sahip çıkıyor haklarımız için direniyoruz!” şiarıyla saat 10.00’da Tandoğan meydanında buluşan eğitim emekçileri Kızılay meydanına yürüdü.

Partizan ve YDG de eğitim emekçileriyle omuz omuza olarak eylemdeki yerini aldı. Erzingan ve Antakya’dan da Partizan ile YDG’lilerin de katıldığı kortejde; YÖK’ten Gezi tutsaklarına, Rojava’dan eğitim emekçilerine dönük saldırılara kadar birçok konuya değinen sloganlar atıldı. 

Yürüyüş sırasında ses aracından devletin eğitim emekçilerine saldırılarından, gündemdeki gelişmelere kadar birçok konuda konuşmalar yapıldı.

Polis Gazi Mustafa Kemal (GMK) bulvarından yürüyen kitlenin Kızılay meydanına girmesini ve MEB’e yürümesini engelledi. Defalarca yapılan pazarlık görüşmelerinde polisin dayatmacı, dediğim dedik tavrı dikkat çekerken; kitlenin Güvenpark’a biraz daha yaklaşıp basın açıklaması yapma isteğine de ilk başta izin verilse de daha sonra saldırıyla karşılık verildi.

Polis tarafından gerçekleşen saldırıda TOMA, akrep ve çok sayıda gaz bombası kullanılsa da ara sokaklarda çatışmalar sürdü, emekçiler GMK bulvarından toplanarak tekrar yürüyüşe geçti. Saldırı sırasında yere düşen Eğitim-Sen flamaları da bu yürüyüş sırasında kitle tarafında sahiplenilerek kaldırıldı.

IMG 8330“Öğretmene uzanan eller kırılsın!”

Kızılay Meydanı yanında tekrar toplanan emekçiler burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yaşanan polis saldırısı sonucu emekçilerin dağıtılmasına değinilerek “biz Eğitim-Sen olarak bu sokaklara girmeyeceğiz, bu sokaklara mahkûm olmayacağız!” denildi.

Eylemin amacının eğitim sorunlarının gündeme gelmesini sağlamak olduğu belirtilen açıklama “bundan sonra her okul, her alan mücadele yeridir.” denilerek sonlandırıldı. Açıklama sürerken de ara sokaklarda polis saldırısı ve direniş sürüyordu. 

 

Açıklamanın ardından polis tarafından yapılan anonslarla kitle dağıtılmak istenirken; TOMA, akrep ve çevik kuvvet eşliğinde kitle geriye doğru sürüldü ve ardından eylem sonlandı. 

Eylem süresince sık sık “Öğretmene uzanan eller kırılsın!”, “İnsanca yaşam, demokratik Türkiye!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları yükseldi.

 

[widgetkit id=393]

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=CWv01UCdEUU{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu