Emek

Elkim direnişi sürüyor!

H.Merkezi: Gebze Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan “Elkim” fabrikasında Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şubesine üye olan 600 işçi, işverenin makinelerin yarısını alıp ortadan kaybolmasından sonra 30 Kasım tarihinde fabrikayı işgal etti ve halen bir aylık maaş ve kıdem tazminatlarını almak için direniyorlar.

Fabrikada trafo, güç kazanı, dalga duvar kazanı ve radyatör üretimi yapılıyordu. Macaristan, Libya ve İtalya’ya ihracat yapan firma beş yıldır faaliyet sürdürüyordu. Malezyalı bir ortağının olduğu ve yaklaşık bir yıl önce ayrılıp ülkesine geri döndüğünü söyleyen işçiler, işverenin de şimdi Malezya’ya kaçtığını düşünüyorlar.

Baysan adlı rakip firma çalışanı Ferhat Çakır isimli kişinin Genel Müdür olarak göreve başlamasıyla işlerin bu hale geldiğini ifade eden işçiler fabrikanın %51’ini Baysan’a satıp, Baysan’a Genel Müdür olarak döndüğünü söylediler. İşçilerin sigortaları düzenli yatırılmadığından şu anda işsizlik sigortasından faydalanamıyorlar.

İşverenin bundan önce Düzce’de de aynı işi yapıp benzer biçimde ortadan kaybolduğu ve sonra bu fabrikayı kurduğu söyleniyor.

Resimler için Foto Galeriye Bakınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu