EmekVideo Haber

EMEK | “İşçiyiz haklıyız söke söke alırız”

Jandarma, 3. Havalimanında eylem yapan işçilere biber gazıyla saldırdı, işçiler "hakkımızı söke söke alırız" sloganıyla karşılık verdi.

H. Merkezi: 3. havalimanı inşaatında çalışan işçilerin kötü çalışma koşulları sebebiyle eylem başlattığı bildirildi. Eylem üzerine şantiyeye giren jandarma işçilere gazla saldırdı. Ancak işçilerden kimsenin gözaltına alınmadığı belirtildi.

Yağmur altında uzun süre servis beklediklerini, şantiyedeki yemek ve barınma imkanlarının çok kötü olduğunu vurgulayan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor. Sabah saatlerinde şantiye önünde toplanan çok sayıda işçi, servislerin çıkışına engel olarak tepkilerini dile getirdi.

İşçiler eylem boyunca “İşçiyiz haklıyız söke söke alırız” sloganları atarken

İnşaat-iş sendikasının Twitter hesabından yapılan açıklamada “3. Havalimanı şantiyesinde arka arkaya yaşanan iş cinayetleri ve iş kazalarından dolayı, çalışma koşullarının giderek ağırlaşmasından dolayı üyelerimizin de içinde bulunduğu iş durdurma eylemi gerçekleşmektedir” denildi. Eylem yapan işçilere jandarma biber gazı ile müdahale etti.

“Yönetim binasının camları kırıldı”

Eylemi görüntüleyenlerin, “Video çekimi yapanlar tek tek belirlenip cezalandırılacaktır” denilerek tehdit edildiğini öne süren İnşaat-İş, “Plazaların olduğu yere doğru yürüyüş gerçekleşiyor. Yönetim binasının camları kırıldı. Eyleme katılan işçi sayısı giderek artıyor” paylaşımında bulundu.

Bu arada İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ali Öztutan, eylem yapan işçilere müdahaleden önce hoparlörlerden “Eylem yapanlara cezai işlem uygulanacak” şeklinde anons yapıldığını belirterek işçilerin de hoparlörün kablosunu keserek yanıt verdiğini söyledi.

Eyleme katılan işçilerin Cumhuriyet’te yer alan bazı anlatımları şöyle:

– Dün otobüs kazası oldu orada arkadaşımız yaralandı. Ondan önceki gün yine arkadaşlarımız yaralandı. Arkadaşımız çatıdan düştü o yaralandı. Metro göçüğünde arkadaşlarımız içeride kaldı. Söylenmiyor bunlar.

– Yağmurun altında bekletiyorlar. Odalarımız tahtakurusu, pire dolu.

– İşçilerin yarısı sabah işe çıktı. Yarısı burada. Patronlar bizimle muhatap olmuyor, ‘Bir hafta içinde hallolacak’ deyip erteliyorlar.

– Her gün iki ölü çıkıyor. Her gün yaralı arkadaşlarımız var. Şişli Etfal’de yatıyor bir tane arkadaşımız. Bize yoğun bakımda olduğu söylendi fakat bilgi alamıyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu