GüncelManşet

Emek ve demokrasi güçleri; “Teslim olmayacağız”

İstanbul: İstanbul’da bulunan emek ve demokrasi güçleri, eş genel başkanları ve milletvekilleri dün gözaltına alınarak tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin yanında olduklarını duyurmak üzere basın toplantısı düzenledi. “Halkın iradesi teslim alınamaz. Demokratik siyaset engellenemez; teslim olmayacağız” mesajı verilen basın toplantısında faşizme karşı birleşik mücadelenin yükseltileceği ifade edildi.

İstanbul’da bulunan emek ve demokrasi güçleri dün HDP’ye yönelik yaşanılan saldırının ardından bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıdan çıkan sonuçları açıklamak üzere bugün Makine Mühendisleri Odası’nda basın toplantısı gerçekleştirildi. Birçok kurumun katılımcı olduğu basın toplantısında ilk olarak hazırlanan ortak basın metni okundu. KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, İstanbul Tabip Odası, TMMOB İstanbul Koordinasyon Kurulu, Demokratik Alevi Derneği, Devrimci Parti, Doğu-Güneydoğu Dernekleri Platformu, DBP, DHF, EMEP, EHP, EÖC, ESP, Halkevi, HDK, Haziran Hareketi, Kaldıraç, KJA, KÖZ, Partizan, SEP, SODAP, SYKP, TÖPG, Yeni Dünya için Çağrı ve Yeşil Sol Parti’nin imzacısı olduğu basın metnini Sevtap Akdağ okudu.

“7 Haziran’da ortaya çıkan Türkiye fotoğrafı AKP’yi korkutmuştur”

Dün HDP eş genel başkanları ile milletvekillerine yönelik gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamaların yeni bir dönemin kapısını araladığını belirten Akdağ, “Gerçekleştirilmek istenenin kendisi ‘Saray Diktatörlüğü’dür” dedi. Aynı zamanda basına yönelik susturma ve tutuklama saldırılarının son adımı olarak Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonu hatırlatan Akdağ, “Basın özgürlüğünün, ifade hürriyetinin, örgütlenme hakkının ve siyaset yapma hakkının ortadan kaldırıldığı ‘Tek Adam Rejimi’nin inşasına tanık olmaktayız. Ülkemiz tam bir ‘Saray Darbesi’ yaşamaktadır” dedi.

15 Temmuz darbe girişimini fırsata çeviren AKP’nin OHAL ve KHK’larla ülkeyi koyu bir karanlığa sürüklediğini ifade eden Akdağ sözlerine şu şekilde devam etti: “AKP/Saray Rejimi’nin iç ve dış politikada atmış olduğu tüm adımlar başkanlığın hukuki zemininin oluşturulmasına yöneliktir. 7 Haziran’da ortaya çıkan Türkiye fotoğrafı AKP’yi korkutmuştur.

“Darbeye karşı direnmek meşrudur, haktır”

Tek bir adamın etrafında kümelenmiş bir çıkar örgütünün geleceği adına ülkemizin felaketle sonuçlanacak bir iç savaşa sürüklenmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Akdağ, yapılanın fiili bir darbe olduğunu belirtti. Akdağ, “Darbeye karşı direnmek meşrudur, haktır” diyerek sözlerine devam ederken, bu saldırılar karşısında HDP’yi yalnız bırakmayacaklarını belirtti. Akdağ açıklamayı, “Gün faşizme karşı yan yana, omuz omuza durma günüdür. Birleşik mücadeleyi yükseltme günüdür” diyerek sonlandırdı.

“Korkmayacağız, sinmeyeceğiz, teslim olmayacağız”

Ortak açıklamanın okunmasının ardından kurumlar söz aldılar. EHP adına konuşan Emre Öztürk, zor günlerden geçildiğini belirttiği konuşmasında “Biz eşitliği ve kardeşliği savunan yerdeyiz” dedi, AKP’ye karşı birleşik mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Haziran Hareketi’nden Erkan Baş, içerisinden geçilen sürecin karanlık bir süreç olduğunu ancak buna teslim olmayacaklarını kaydederek, AKP’nin oyununu bozmak üzere bir araya geldiklerini ifade etti. Baş, “Korkmayacağız, sinmeyeceğiz, teslim olmayacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Halkevi adına konuşan Nuri Günay ise, AKP’nin iktidarını sürdürebilmek adına hukuksuzlukları dayattığını belirttiği konuşmasında, “İnsanca yaşayabileceğimiz bir ülke inşa etmek için mücadele edeceğiz” dedi.

“Bizlere düşen direnme eylemidir”

HDK adına söz alan Şamil Altan’ın, faşizme karşı toplumun her kesimini bir araya getirme umudu taşıdıklarını vurguladığı konuşmasının ardından Yeşil Sol Parti adına konuşan Naci Sönmez, “Bizlere düşen direnme eylemidir” dedi. Kaldıraç’tan Yusuf Alp ise, “Topyekun saldırıya karşı birlikte direnme çizgisini kuşanacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu