Ekoloji

“Erdoğan’ın Devleti Dersim’i Yakıyor! Dersim Kültürü/Doğası/İnancı yok edilemez!”

Frankfurt Yeni Kadın ve  Frankfurt HDK,  ATİF-Frankfurt, ADHK-Frankfurt, ADEF tepkileri büyütecekleri 23 Ağustos Frankfurt TC Konsolosluğu önünde yapacakları eyleme; “Yakılan ormanlar, soykırım politikasının devamıdır. SOYKIRIM’A DUR DİYELİM!” şiarıyla çağrı yaptı.

H. Merkezi: İki haftadır Dersim’de devam eden ve söndürülmeyen yangına tepkiler devam ediyor.

Frankfurt Yeni Kadın ve  Frankfurt HDK,  Nav Dem (Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezleri), ATİF-Frankfurt, ADHK-Frankfurt, ADEF, tepkileri büyütecekleri 23 Ağustos Frankfurt TC Konsolosluğu önünde yapacakları eyleme; “Yakılan ormanlar, soykırım politikasının devamıdır. SOYKIRIM’A DUR DİYELİM!” şiarıyla çağrı yaptı.

“Dersim’i, ciğerlerimizi yakıyorlar. Tamı tamına 15 günden beri Dersim’in taşı/toprağı, ahu gözlü ceylanları; sadece Dersim’de yetişen, dünyanın en değerli çiçeklerini ve   canlılarını yakıyorlar. Devlet bir bütün olarak Dersim’de güzellikleri ve yaşamı yok etmek istiyor.

“Dersim’in sadece ormanlarını yakmıyorlar, aynı zamanda Dersim’in direnişçi geçmişini ve umut yüklü geleceğini yakmak istiyorlar. Dersim’in Aleviliğini, Kürtlüğünü, baş eğmezliğini, direnicini yakmaya çalışıyorlar. Bu yangınlarla doğanın ekolojik dengesini bozmak, tarihi ve doğayı katletmek istiyorlar” şeklinde başlayan açıklamada, çıkan yanığının kendiliğinden çıkan bir yangın olmadığı belirtilerek, “Dersim’de günlerdir süren bu yangın devletin marifetiyle başlatılmış bir yangındır” denildi.

Açıklamanın devamı şu şekilde;

“Devlet Kürt halkına, Alevilere ve bütün demokrasi güçlerine karşı sürdürdüğü savaşın bir parçası olarak, yaptığı bombardımanlarla Dersim’de yaşanan bu orman yangınlarına yol açmıştır. Bu yangınlarla Dersim boşaltılmak, yok edilmek, yaşanılmaz kılınmak, direniş olanaklarında yoksun kılınmak ve teslim alınmak istenmektedir. Bu yangının söndürülmesi için kılını kıpırdatmamasının nedeni de budur.

“Dünyanın dört bir yanında insan kaçıran, başka ülkelerde Kürt direnişçilerini katletmek için servetler döken devlet, Dersim’in yanmasını seyretmekte, yangını söndürmek için gece gündüz demeden insanüstü bir çaba harcayan bir avuç insanın çalışmalarını engellemektedir. Tek başına bu yaklaşım bile Dersim yangınında kimin sorumlu olduğunu ve neden bu yangının söndürülmek istenmediğini açıkça göstermektedir.

O nedenle, Dersim’de süren orman yangınlarının sadece Dersim ile sınırlı bir orman yangını olmadığını, bu yangının Kürtlere ve Alevilere karşı sürdürülen savaşın bir devamı olduğunu belirtmek istiyoruz.

Ayrıca yine burada ilan ediyoruz ki, Erdoğan ve şürekâsının Dersim’i yok etme amaçlı savaşçı ve katliamcı saldırılarına, tarihimizde olduğu gibi asla boyun eğmeyeceğiz.  Tam tersine, bütün duyarlı kamuoyunun desteği ve çabasıyla bu saldırıları püskürteceğimize inanıyoruz. Bu amaçla hem mevcut saldırılara hem de olası başka saldırılara karşı bütün demokratik kamuoyunun duyarlılığını yükselteceğine, aktif tepki geliştireceğine ve herkesin her ortamda bir şeyler yapacağına inanıyoruz.

Tarihte Dersim’e diz çöktürmek isteyenlerin akıbeti ne olduysa bugün Dersim’i yakanlarında akıbeti o olacaktır.

–       Dersim’de orman yangınlarının sorumlusu TC Devleti’dir ve ormanların yakılmasına derhal son verilmelidir!

–       Yangınların söndürülmesine yönelik engellemelere derhal son verilmelidir!

–       Yakılan ormanlar, soykırım politikasının devamıdır. SOYKIRIM’A DUR DİYELİM!

–       Dersim’e ses ver!

–       Dersim Kültürü/Doğası/İnancı yok edilemez!

–       Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

Yeni KADIN-Frankfurt, HDK-Frankfurt, ADEF, ATİF-Frankfurt, ADHK-Frankfurt”

Eylem çağrısı şu şekilde paylaşıldı:

23 Ağustos 2018 Perşembe

Saat 11.00

Frankfurt TC Konsolosluğu önü

Kennedyallee 115

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu