Güncel

Ermeni Toplumsal Meclisi’yle Dêrazor Bölgesi Arap Aşiretleri Arasında Toplantı

Ermeni Toplumsal Meclisi, yeni yılı Hesekê’de düzenlediği bir toplantı ile karşıladı.

Hesekê: Dêrazor bölgesindeki Arap aşiretlerinin katıldığı toplantıya TEV-DEM ve Şehit Rûken Akademisi’nden de katılım oldu.

Ermeni Toplumsal Meclisi bu etkinliği Araplar, Kürtler ve Ermeniler arasındaki ilişkileri geliştirmek için düzenlediklerini belirtirken Türkiye’nin, Kuzey ve Doğu Suriye halklarının kurduğu Rojava Özerk Yönetimi’ne yönelik gerçekleştirdiği, işgal saldırılarını kınadı.

1915’te Ermeniler üzerinde başlatılan katliamın bugün içine başta Kürtler olmak üzere bütün Ortadoğu halklarını alarak devam ettiği belirtildi. Ermeni Toplumsal Meclisi’nin açıklaması Ararat Kiklikian tarafından Arapça olarak, Aşûr Bebrian tarafından Ermenice olarak, Ermeniya Tatrian tarafından ise Kürtçe olarak okundu.

Begara Aşireti ileri gelenlerinden Xelef Esad toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Suriye’nin içinden geçtiği hassas süreçte halkların birliğine yönelik komploların devreye konulduğunu gördük. Bizlere yönelik her türlü saldırıya karşı birlikte durma zamanı gelmiştir. Toplantıda Kuzey ve Doğu Suriye halklarının birlikteliğini kutladık. Türk devletinin Ermenilere yönelik yaptığı katliamların tekrarlamaması için halkların birlikte mücadele etmesi gerekmektedir. Türk devletinin Suriye’de işlediği suçları reddediyoruz” dedi.

Dêrazor bölgesi 1915 Katliamı sırasında Ermenilerin en yoğun olarak sürüldüğü bölgelerden birisi. İttihat-Terakki’nin önderlerinden Enver Talat’ın “ancak çölde yaşayabilirler” düşüncesi üzerinden Suriye çöllerine sürülen Ermeniler, tek tek ya da toplu bir biçimde katledildiler.

Buralarda sağ kalabilenler ise bölgede yaşayan Araplara sığınarak ve kimliklerini gizleyerek hayatta kalabildiler. Dêrazor sürgün edilen Ermenilerin en yoğun bölgelerden olması sebebiyle önemli bir yerde durmakta.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu