Gençlik

Şerzan’ı öldüren polise tahliye

H. Merkezi: Muğla’da 11 Mayıs 2010 tarihinde sivil faşistlerin Kürt öğrencilere saldırmasıyla başlayan olaylarda polisin ateş açması sonucu katledilen Şerzan Kurt davasının 18. duruşmasında katil polis Gültekin Şahin’e tahliye kararı çıktı!

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti sanık polis Gültekin Şahin’e suçun işleniş şekli ve önemini göze alarak TCK’nın 81/1 maddesi uyarınca müebbet cezası ile cezalandırmasına karar verirken, ardından ise TCK’nin 21/2 maddesi gereci cezayı 20 yıla düşürdü. Mahkeme heyeti daha sonra ise TCK 25’de belirtilen “Meşru savunma” bulunmadığından bu talebin reddine, ardından ise TCK’nın 39/2-C maddesi gereğince sanığın cezasını yarı oranında indirerek cezayı önce 10 yıla ardından ise TCK’nın 39/1 maddesine dayanarak cezayı 8 yıla düşürdü.

Mahkeme heyeti ardından ise sanığın tutuklu olduğu 2 buçuk yılı göz önüne alarak Şahin’in tahliyesine karar verdi.

İşte TC devletinin adaleti!!!

Kararın ardından Şerzan Kurt’un babası Ömer Kurt, Kurt ailesini avukatları ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, Eskişehir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama sırasında sık sık, “Katil devlet hesap verecek” sloganı atıldı. Baba Kurt, Demek ki bu ülkede adalet yokmuş. Biz yine de umudumuzu devam ettireceğiz. Yargıtay sürecini bekleyeceğiz. Mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Babası Ahmet Kaymaz ile birlikte Mardin’de 13 kurşunla katledilen Uğur Kaymaz davasında da tutuklu sanıkların tahliyesine karar vermişti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu