Manşet

Erzingan’da Gezi tutsakları ile dayanışma kampanyası

Erzingan: Taksim Gezi direnişiyle ülkeye yayılan serhildan ile Erzingan’da sokağa çıkan halk günlerce direnişe sahip çıktı. Direnişin ardından  Partizan ve YDG okurlarını evlerinin basıldı. Operasyonlarda büromuz basıldı.

Bu tutuklamalarla Özgür Gelecek gazetesi bürosunun sahipsiz bırakılmaya çalışan kolluk kuvvetlerinin çabaları boşa çıkmıştır. Bu tutuklamaları kınayan Erzingan Özgür Gelecek okurları ve duyarlı devrimci, demokrat kesim tarafından bir dayanışma kampanyası başlatıldı.

Kampanya kapsamında ilk olarak Mukamet Çelik ile dayanışma adına kendi köyünde bir kahvaltı verildi. Verilen kahvaltıda devletin yıllarca bölge halkı üzerindeki baskı, asimilasyon ve yozlaştırma oyunlarının boşa çıkartılması için tutuklanan arkadaşların emeğine sahip çıkmanın gerekliliği ve onların bıraktığı yerden devam etme gerekliliğinden bahsedildi.

Devam eden dayanışma kampanyası kapsamında Ulalar beldesinde düzenlenen festivalde “Taksim Gezi Tutsaklarına Özgürlük, Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” ve tutsak düşen yoldaşların fotoğrafının bulunduğu bir pankart ve stantlar açarak katıldık. Festivalde açtığımız stantlara halkın yoğun ilgi göstermesi bizleri de sevindirdi. Özelliklede vurgulanan “ Bizim çocuklar için her şeyi yapmak lazım” cümlesini sürekli duyduk. Stantlarda görevli olan arkadaşlarında bu sahipleniş karşısında daha da özverili bir çalışma temposu yarattı. Gece boyunca stantlara uğrayan Ulalar halkı tutsak arkadaşların durumlarını sorması, kendilerinin de gelişmelerden haberdar edilmek istenmesi, bu sahiplenişin bir göstergesidir.

Tutsak düşen yoldaşların ailelerinin de çocukları için yapılan dayanışma kampanyasının “Anlamlı ve önemli” olduğunu sürekli vurgulamaları ailelerde de bir sahiplenme yarattı. Ayrıca tutsak düşen Dağlar Delen’in annesi festivale Vali’nin de çağrıldığını duyunca sahneyi basarak “Dersim 38’i onlar yaptı. Dedelerimizi, ninelerimizi katleden Atatürk’tür. Bizlere zülüm eden devlettir” diyerek resmi ideolojiyi eleştirdi. Gece geç saatlere kadar stantlarımızda yapılan sohbetlerle etkinlik son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu