Emek

Erzurum’da işçiler şantiye bastı

H. Merkezi: Erzurum’da Devlet Su İşleri’nin (DSİ) ihale ettiği Sakalıkesik Ovası Sulama İnşaatı’nda çalışan yaklaşık 350 işçi, şirketten aylardan bu yana ücret alamadıklarını belirterek eylem yaptı. 

DSİ 8’inci Bölge Müdürlüğü tarafından açılan ihaleyi kazanan Ataç İnşaat’ın 11 bin 480 hektar alan üzerinde yürüttüğü Sakalıkesik Ovası sulama inşaatında çalışan işçiler ve iş makinelerinin sahipleri 5 aydan bu yana ücret alamadıkları için eylem gerçekleştirdiler.

İşçiler, dün (25 Eylül) Çat yolu üzerindeki şantiyede çalışmaları denetlemeye gelen DSİ 8’nci Bölge Müdürü Sabahattin Çapkınoğlu ile Genel Müdürlük müfettişi ve yanlarındaki görevlilerin, işlerini bitirdikten sonra şantiyeden çıkmalarına izin vermeyerek, şantiyenin giriş-çıkışlarını kapattılar.

İşçiler arasında seçilen sözcüler, Çapkınoğlu ile bir görüşme yaparak, sorunlarını anlatırken, “Mağduriyetimiz giderilene kadar sizin buradan gitmenize izin vermeyeceğiz” dedi.

 

“Dayanacak gücümüz kalmadı”

Burada işçiler adına konuşan Oktay Karaman, şöyle dedi: “İşçiler yaklaşık 5 ay, benim gibi iş makinesi olanlar ise, 1 yıldır parasını alamıyor. Benim buradan yaklaşık 100 bin lira alacağım var. Hepimiz mağdur edilmiş durumdayız. Kimse evine ekmek götüremiyor. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Şantiyeye gelen bölge müdürü ve müfettiş sadece devletin kazancını düşünerek burada inceleme yapıp gitmek istedi. Ancak kapıları kapatıp gitmelerine izin vermedik. Bizim sorunlarımızı gidermeden bırakmıyoruz.

 

Yüzsüz müfettiş!

Şantiye şefinin odasında çalışmaları inceleyen ve telefon görüşmeleri yapan DSİ 8’inci Bölge Müdürü Çapkınoğlu ve müfettiş gazetecilerle görüştü. Bölge Müdürü Sabahattin Çapkınoğlu, şöyle konuştu: “İşçilerin alacakları var. Firma finansal kriz içinde. Müfettişler inceleme yapıyor. Gereken yapılacak. Burada alıkonulmak değil de misafir gibiyiz. Yani kanunlar çerçevesinde buradayız.

Gazetecilerin, “İstediğiniz zaman buradan çıkabilir misiniz?” sorusuna bölge Müdürü Çapkınoğlu’nun, “Evet” demesi üzerine işçilerden bazıları, “Hayır gidemezsiniz” karşılık verdi.

Bunun üzerine müfettiş işçilerle tartışmaya başladı. Bir işçi bölge müdürü ve müfettişin oturduğu odadaki masanın üzerinde duran kurabiye ve çerezi göstererek, “Dışarıdaki insanların haline bakın, bir de sizin buradaki halinize” diye çıkıştı.

Bölge Müdürü Çapkınoğlu, Antalya merkezli şirketin Aydın ‘da yaptığı bir işin hak edişine bloke konulduğunu ve buradan alınacak paranın işçilere dağıtılacağı sözünü verdikten sonra şantiyeden ayrıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu