GüncelManşet

(video) Esenyalı’da Forum

Kartal: Taksim Gezi direnişinin forumlarla devam ettiği yerlerden biri olan Esenyalı Mahallesinde halk, sorunlarını tartıştı, polis terörünü protesto etti.

17 Temmuz günü Esenyalı Halk Meclisinin çağrısıyla saat.20.30’da Esenyalı Topuzlar market önünde toplanan kitle, buradan yürüyüşe geçti.

Özgürlük ve demokrasi istiyoruz ile Taksim Gezi isyanı sırasında yaşamını yitiren direnişçilerin isimlerinin yazılı olduğu pankart açan mahalle halkı, market önünden “Taksim faşizme mezar olacak”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “ Katil polis hesap verecek” sloganları, alkış ve zılgıtlarla yürüdü.

Yol boyunca mahalle sakinlerinin de evlerinden alkışlarla destek verdiği eylem boyunca, AKP hükümetinin işçi ve emekçilere yönelik düşmanlığı dile getirildi.

İstanbul Sarıgazi’de yapılan operasyonların mücadeleyi durduramayacağı, baskı ve tutuklamaların halkı sindirmeyi amaçladığı dile getirilen konuşmalarda, mahallenin sorunlarına da değinildi.

Coşkulu geçen, YDG ve Partizanında katıldığı eylem, Ahmet Yesevi mahallesi top sahasında son buldu.

Burada birlikte hazırlanan bir yeryüzü sofrası kurulurken mahalle sakinleri konuşmalar yaptı. Söz alan bir YDG’li ülkemizde Kürtlere, Ermenilere, yönelik saldırıların devam ettiğini, Alevilere dönük baskıların arttığını, 3. Köprünün isminin Yavuz Sultan Selim konulduğunu söyledi.

Taksim Gezi direnişinin kısa sürede tüm ülkeye yayıldığını sözlerine ekleyen konuşmacı, eylemlerde halka kurşun sıkanların serbest bırakıldığını Sarıgazi’de ise 30 yakın insanın gözaltına alındığını dile getirdi. 3 Partizanın açlık grevinde olduğunu sözlerine ekleyen konuşmacı mücadelenin devam edeceğinin altını çizdi.

Yemek ve sofranın birlikte kaldırılmasının ardından foruma geçildi. Forum Gezi direnişi sırasında şehit düşenler şahsında bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. İlk sözü bir işçi aldı. Konuşmacı, asgari ücretle geçinmeye çalıştığını, sendikaların devletle işbirliği yaptığını söyleyerek mahallenin sorunlarından söz etti. Ardından Ahmed Arif ve Nazım Hikmetten şiirler okudu.

Bir konuşmacı ise forumlarda gündem oluşturmanın önemli olduğunu, tartışmaların bu şekilde daha sağlıklı yapılabileceğini dile getirdi. Pendik belediyesinin aldığı ve 1+1 daireleri yasaklayan kararın insanların yaşam tarzına müdahale anlamına geldiğini söyleyen konuşmacı buna izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Bir diğer konuşmacı halkın sorunlarına sahip çıkması durumunda her şeyi değiştirebileceğini, Taksim gezi direnişiyle birlikte “bu halktan bir şey olmaz” diyenlere en güzel yanıtın verildiğini söyledi.

Forum müzik grubunun dinletisi ile coşkulu bir şekilde sona erdi.

Forumda Taksim Gezi tutsaklarına kart atılması çağrısı yapıldı. Ayrıca Esenyalı’da her Çarşamba günü saat.20.00’de forumlar yapılması kararlaştırıldı.

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=xiYJhupvHTo&feature=c4-overview&list=UUWFEQBbmxiBnrH-MWJCwt6w{/youtube}

 

 

[widgetkit id=244]
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu