Emek

Esenyurt’ta 11 işçi için eylem

İstanbul: Esenyurt’ta yapımı devam eden 220 Milyon Euro’luk Marmara Park AVM inşaatında kaldıkları çadırda çıkan yangından ölerek iş cinayetine kurban giden 11 işçi için KESK ve Türk-İş üyeleri bugün bir yürüyüş düzenledi.

11 işçiye mezar olan çadırlara yakın bir noktada olan Real AVM önünde buluşan Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu ve KESK İstanbul Şubeler Platformu buradan yangının gerçekleştiği bölgeye doğru yürüyüşe geçti. Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB)’nin de katıldığı eylemde yürüyüş boyunca “Taşeron değil, güvenceli çalışma istiyoruz”, “Ölümler kaza değil cinayet”, “Sorumlular belli yargılansın” sloganlarını attı.

Açıklamanın gerçekleşeceği yere gelindiğinde kitlenin çadırın bulunduğu yeri yakından görmek istemeleri üzerine polis “inceleme devam ediyor” diyerek eylemcileri engelledi.

Kitle adına açıklama yapan Hüseyin Tosu, “Gün geçmiyor ki, iş kazası ve işçi ölümlerine ilişkin yeni bir olay yaşanmasın. Daha dün Bursa’da tekstil işçisi kadınlar yanarak, Davutpaşa’daki işçiler patlamada, Güneşli’de sele kapılan kadın işçiler boğularak ve Ankara OSTİM’de yaşanan patlamada bir çok işçi hayatını kaybetti. Son olarak da Esenyurt’ta milyon dolarlık bir alışveriş merkezinin inşaatında işçiler yanarak can verdi” dedi. “Yaşanan bu işçi ölümleri kaza değil taammüden işlenmiş bir cinayettir” dedi.

Bunun esnek, güvencesiz çalıştırma ve taşeronlaşmanın sonucu olduğunu söyleyen Tosu “Bu vahşeti unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Açıklamanın ardından Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm de bir konuşma yaptı. Meclis’te bekleyen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yasa Tasarısı’na değinen Gülüm, hükümetin benzer facialardan sonra bu tasarının tamamlanmak üzere olduğunu ve Meclis’e sevk edileceği yönünde açıklamalar yaptıklarını söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu