GüncelManşet

ESP: “18 Mayıs’ta özgürlük meşalesini tutuşturdular”

H. Merkezi: Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yazı bir açıklama yaparak 43 yıl önce Amed zindanlarında 90 gün işkencelerden geçirilerek katledilen İbrahim Kaypakkaya şahsında Mayıs ayı şehitlerini andı.

“18 Mayıs umutla öfkenin, halka bağlılık ve sevginin dirence durduğu gündür” şeklinde başlayan açıklamada: “’71 devrimci hareketinin önderlerinden İbrahim Kaypakkaya’nın, halkların eşitliğine ve özgürlüğüne tutkulu Haki Karer’in ve Dörtler Ferhat Kutay, Eşref Anyık, Necmi Önen, Mahmut Zengin Amed zindanlarında ihanete, teslimiyete karşı yeşerip büyüyen iradedir. Yine Mayıs ayında katledilen Ermeni halkının yetiştirdiği yiğit devrimci Armenek Bakırcıyan‘ı (Orhan Bakır) anıyoruz. 18  Mayıs 1973 ten 18 Mayıs 1982 ye Mayıs, direnişi müjdeleyen bir haykırıştır” vurgusu yapıldı. 

Şehitleri anmanın anlam ve öneminden bahseden açıklamanın tamamı şu şekilde: “İbrahim Kaypakkaya, işkence tezgahlarında düşmanın önünde diz çökmeyen  ‘Ser verip sır vermeyen devrimci geleneğin sürdürücüsüdür. Yine 1980 askeri faşist darbe sonrası Amed zindanlarında ağır işkence ve teslim alma saldırılarına karşı gecenin kör karanlığını bedenleri ateşe vererek aydınlatır dörtler.

İbo’ların, Haki’lerin direnişleri kuşaktan kuşağa sürüyor. Cizre’de, Sur’da, Nusaybin’de, Rojava’da faşist Saray darbesine karşı halklarımızın bilincinde ve mücadelesinde yaşıyorlar.

İbrahim Kaypakkaya, devrimci irade ve kararlılık, söz ve eylemin birliği demektir. Kaypakaya’nın Kürt ulusal sorunu ve Kemalizm konusunda Türkiye ve Kürdistan devrimcilerinde açtığı teorik ufuk ırkçı şoven milliyetçiliğe karşı mücadele silahı olmaya devam ediyor. Kaypakkaya ve Haki Karer’ler Türkiye ve Kürdistan’da devrimi örgütleme bilinci, birleşik mücadele harcı demektir. Şehitlerimizin ideallerine bağlılık bugün her yerde faşist Saray diktatörlüğüne karşı birleşik direnişi büyütme çağrısıdır.

Halklarımıza ölüm, zulüm, yağma, bomba, yoksulluk yağdıran faşizm. Adeta son nefesini veren bir sistemin hezeyanlarıyla Kürt’e, emekçiye, gençlere, devrimcilere, bütün muhaliflere azgınca saldırıyor. Çözüm ise bir kez daha emperyalizme, faşizme, şovenizme, militarizme karşı devrimci direniş ve eylem çizgisinde yatıyor. Bize gerçek çıkış yolunu gösteren ölümsüzlerimiz işte bu yüzden bilincimizde ve eylemimizde yaşıyorlar.

Aradan 43 yıl geçmesine rağmen İbrahim Kaypakkaya, 39 yıl sonra Haki Karer halklarımızın sevgisini kazandı. Onları katleden işkenceciler ve faşist katiller lanetleniyor. Halka ve devrime bağlılık eyleminin adı olarak İbo’ları, Haki’leri, Armenek’leri, Dört’leri saygıyla anıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu