GüncelManşet

ESP: “Adalet mücadelemizi durduramayacaksınız”

H. Merkezi: ESP Genel Merkezi, İstanbul’da parti üye ve yöneticilerinin sabah saatlerinde operasyonla gözaltına alınmasına tepki göstererek bir açıklama yaptı.

ESP,  saldırının öncelikli hedefinin halkların adalet arayışını durdurmak olduğunu ifade etti.

ESP, tüm devrimci, sosyalist ve demokratik güçlere dayanışma, saldırıyı sokakta yanıtlama ve Saray faşizmine karşı omuz omuza mücadele çağrısı yaptı.

ESP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, gözaltı terörünün faşist Saray darbesine karşı mücadele edenlere verilmiş bir gözdağı olduğu kaydetti. TMŞ ve özel harekat polislerinin İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu ve SKM Genel Sözcüsü Fadime Çeleb ile İstanbul Pınar Türk’ün de evlerine baskın düzenlediğine dile getiren ESP Genel Merkezi, parti üye ve yöneticileri Ali Haydar Keleş, Hilmi Toy, Adar Temel, Ferhat Karakaya, Emrah Görtaş, Taner Taş, Hüseyin Şahin, Alican Albayrak, Sidar Balsever, Mehmet Salih Çekim ve Aykut Kaplan gözaltına alındığını belirtti.

“Kampanyamız engellenmeye çalışılmaktadır”

ESP, “Saray gladyosu tarafından yönlendirildiği açık olan partimize yönelik bu saldırının öncelikli hedefinde halklarımızın adalet arayışı durmaktadır. ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ talebi ile mücadele yürüten partimiz hedef haline getirilmiştir. Suruç’ta 33 düş yolcusunun katledilmesi ile ilgili dava dosyasında gizlilik kararının kaldırılması, Suruç’un Amed ve Ankara katliamları ile bağının açığa çıkarılması, Suruç katliamının sorumlularının yargılanması talepleri ile yürütülen kampanya engellemeye çalışılmaktadır. Fakat gözaltı saldırıları halklarımızın adalet arayışını engelleyemeyecek ve adalet iradesini kıramayacaktır” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

ESP Genel Merkezi, gözaltı terörünün aynı zamanda saray darbesine karşı mücadele edenlere verilmiş bir gözdağı niteliği taşıdığını belirterek “Söz, eylem ve örgütlenme özgürlüğü için mücadele edenlere, direnenlere yönelik bir saldırıdır. Saraya karşı olan herkesi düşman gören ve saldıran AKP iktidarı toplumsal mücadele dinamiklerine gözdağı veriyor. Bu saldırı Saray’a ve savaşa karşı olan onurlu akademisyenlere, gazetecilere, aydınlara, yazarlara, can ve kan pahasına kahramanca direnen Kürt halkına, kadınlara, LGBTİ’lere, devrimcilere, sosyalistlere karşı yürütülen faşist saldırganlığın bir devamıdır” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

ESP’den dayanışma çağrısı

ESP Genel Merkezi, gözaltı saldırısına karşı tüm demokrasi güçlerine çağrı yaparak, “Partimize yönelik bu saldırı karşında tüm devrimci, sosyalist ve demokratik güçleri partimizle dayanışmaya, faşizme karşı birleşik mücadele yürütmeye çağırıyoruz. Tüm demokrasi güçlerini politik özgürlüklere karşı geliştirilen bu saldırıyı sokakta yanıtlamaya, Saray faşizmine karşı omuz omuza mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu