Güncel

ESP: “Anılarına sahip çıkmaya devam edeceğiz”

H. Merkezi: Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Dersim-Pulur’da ölümsüzleşen Berfu Dilan Canbay’ı yaptığı açıklama ile andı.

ESP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada,  Canbay’ın parti saflarındaki mücadelesinde militan devrimci özellikleriyle öne çıktığını vurgulayarak, “Milyonların onur, adalet ve özgürlük için ayağa kalktığı Gezi/Haziran Ayaklanmasına aktif biçimde katıldı. Barikat başlarında çarpışan ve partimizi temsil eden militan devrimci kadınlardandı” diye belirtti.

Canbay hakkında “Kadın devrimi fikrini benimsedi ve bu şiarla yüzünü özgür alanlara dönerek kadın devrimi fikrinin uygulayıcılarından oldu. 2014 yılında gerici faşist DAİŞ çetelerinin Şengal’i işgal etmeleri ve Şengalli kadınlara dönük taciz ve tecavüzleri yoldaşta derin bir kin ve öfke uyandırdı. Zalimlerden hesap sorma bilinci ise O’nun için her zaman yaşam ateşi oldu. Mücadele onu nereye çağırırsa gitmekte tereddüt etmedi. Amedli bir sosyalist yurtsever olarak sömürgeciliğe karşı öfke yüklüydü. Bu öfke ve ateşle de ölümsüzlüğe yürüdü” şeklinde bilgi veren ESP, “Berfu yoldaşın eylemi, faşist sömürgeciliğe karşı direnen Kürt halkının yanında sömürgeciliği yıkmak olmuştur. Berfu yoldaş, tıpkı geçtiğimiz ay ölümsüzlüğe uğurladığımız Veli ve Ümit yoldaşlar gibi Dersim dağlarına kanıyla can vermiştir. Partimiz onlar gibi faşizme ve sömürgeciliğe karşı mücadele yürütenlerin anılarına sahip çıkmaya devam edecektir. Faşist zulme karşı direnmek ve mücadele etmek meşrudur” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu