Güncel

ESP; “Biz Kazanacağız!”

İstanbul: ESP 18 Haziran günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak, ESP, SGD, ETHA, Atılım Gazetesi ve Özgür Radyo’ya yönelik yapılan operasyonları ve gözaltı terörünü protesto etti.

Eyleme; Partizan, SDP, HDK, SYKP, BDP, Mücadele Birliği ve TÖP-G’de katılarak destek verdi. Eylemde sık sık, “Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz”, “ESP susmadı susmayacak”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Eylemde ilk konuşmayı ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ yaptı. 20 gün süresince sokakları dolduran halkın kazandığını belirten Yüksekdağ, “Bugün yaşadığınız panik ve korku, can havliyle giriştiğiniz saldırganlık yenildiğinizin düpedüz kanıtıdır” dedi. Yüksekdağ konuşmasının devamında, “Rüzgar ektiniz, fırtına biçtiniz. Şimdi yaşadığınız yenilgiye saldırılarla, komplolarla, yalanlarla, hileler ve çarpıtmalarla unutmaya ve unutturmaya çalışıyorsunuz. Kendinizi kandırıyorsunuz, zavallısınız” şeklinde konuştu. Konuşmasının devamında ESP’ye ve diğer kurumlara yönelik gözaltılara değinen Yüksekdağ, “devrimcilere ve sosyalistlere yönelttiğiniz saldırganlık yarın misliyle size dönecek” şeklinde konuştu. Haklı mücadeleyi sonuna kadar yürüteceklerini ve kararlı olduklarını vurgulayan Yüksekdağ, “Tüm gözaltı operasyonlarına inat, bu haklı mücadele, bu demokratik zemini sonuna kadar koruyacağımıza söz veriyoruz. Yaralılarımız, şehitlerimiz ve bu süre içerisinde zulme uğrayan halkımıza sözümüz var” dedi. Yüksekdağ sözlerini, “Biz kazanacağız, biz kazanacağız, biz kazanacağız…” diyerek sonlandırdı.

Yüksekdağ’ın ardından SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan konuştu. Turan konuşmasında, AKP’nin bu saldırılarının nafile olduğunu ve kaybetmeye mahkum olduğunu vurgulayarak, “Bu halk size hak ettiğiniz yenilgiyi sandıkta tattıracak. SDP’ye, ESP’ye saldırın, kaybeden yine siz olacaksınız. Biz saldırılarınızla geri adım atmayacağız. Böyle yaparak dayanışmayı büyütüyorsunuz, bugün bütün devrimciler SDP’lidir, ESP’lidir” dedi. Turan’ın ardından söz alan HDK Yürütme Kurulu üyesi Ender İmrek, hükümetin saldırılarına karşı dayanışmayı büyüteceklerini vurguladı.

İmrek’in ardından ETHA Editörü İsminaz Ergün konuştu. Ergün konuşmasında, ETHA’nın saldırılara ve baskılara yabancı olmadığını belirterek, “Biz gerçekleri yazıyoruz. Polislerin ajansımızda bulacağı tek şey gerçeklerdir” dedi. Ergün konuşmasını ETHA’nın gerçekleri yazmaya devam edeceğini belirterek sonlandırdı.

Ayrıca kKonuşmalar bitmek üzereyken polis panzeri kitlenin önüne geçerek yaptığı anonsla eylemi engellemeye, kitleye saldırmaya çalıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu