Güncel

ETHA: “Özgür basın susturulamaz”

H. Merkezi: Dersim’de ESP ve SGDF üyelerinin kaldığı eve gece yarısı baskın düzenleyen özel harekat polisleri, aralarında ETHA muhabiri Ezgi Özer’in de olduğu 13 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Yazılı açıklama yapan Etkin Haber Ajansı (ETHA), başta Ezgi Özer olmak üzere tüm devrimcilerin serbest bırakılmasını istedi.

Yaşanan gözaltılara ilişkin yapılan açıklamada, Suruç şehidi Cebrail Günebakan’ın Karakoçan’daki mezarı başında yapılan anmayı takip etmek için Dersim’de bulunan Ezgi Özer’in, misafir kaldığı evde ESP ve SGD üyeleriyle birlikte gözaltına alındığı ve fotoğraf makinesine el konulduğu belirtildi.

Suruç katliamıyla başlayan baskı ve zulüm politikalarını ezilenlerin gözüyle yansıtmaya çalışan özgür basın çalışanlarının, gözaltı ve tutuklama saldırılarıyla susturulmaya çalışıldığının ifade edildiği açıklamada, “Bölgedeki savaş ortamında gazetecilik yapan, haber yapan ve yaşananları dünya kamuoyuna aktarmaya çalışan özgür basın çalışanlarından JİNHA muhabiri Zehra Doğan dün tutuklandı. ETHA muhabiri Ezgi Özer de gözaltına alındı” denildi.

Gazeteciliğin suç olmadığının belirtildiği açıklamanın devamında, “Bastırılan darbe sonrasında demokrasi havariliği yapanlar, özgür basın üstünde sallandırdıkları gözaltı ve tutuklama terörüne son vermelidir. Saray cuntasının baskı, şiddet ve gözaltıları, bizi gerçekleri yazmaktan alıkoyamayacak. Halkın yanında, ezilenin sesi olmaya, inadına karanlıkta bırakılmak istenenleri yazmaya devam edeceğiz.

Özgür basın susturulamaz. Muhabirimiz Ezgi Özer serbest bırakılsın” denilerek açıklama sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu