Güncel

Ethem vurulduğu yerde anıldı

Gezi İsyanı sırasında Ankara'da polis tarafından vurulan Ethem Sarısülük, katledilişinin 5. yılında vurulduğu yerde anıldı.

H. Merkezi:  Ethem’in vurulduğu Güvenpark’ta toplanan kitle , “Gezi şehitleri ölümsüzdür. Ethem yoldaş seninleyiz” yazılı pankart ile Gezi şehitlerinin fotoğraflarını taşıdı.
Anmada Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yere karanfiller bırakıldı.
Saygı duruşu ile başlayan anmada anne Sayfi Sarısülük oğlu için ağıtlar yaktı. Anmada  söz alan Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, “Davada hukuk dilini kullandık anlamadılar, adalet dilini kullandık anlamadılar, yasa dilini kullandık anlamadılar. Ama tarih bize bunların anlayacağı dili gösterdi. Tarih bu dillerden anlamayanların sonunun nasıl geldiğini bizlere gösteriyor. Biz bitti demeden bu dava bitmeyecek” dedi.
Kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan Zarife Çamalan, dağın, taşın, ağacın yağmaya açılmasıyla özdeşleşen vahşi politikalara dur demek için 5 yıl önce bir isyanın fitilinin ateşlendiğini söyledi. Gezi’nin, iktidarın toplumu istediği kalıplara dökmek için getirdiği yasaklara, koyulaştırdığı denetim mekanizmalarına ve kent meydanlarının emekçilere yasaklanmasına kadar birikmiş ne kadar öfke varsa hepsinin patlamasına yol açan bir çığlık olduğunu ifade eden Çamalan, Ethem Sarısülük gibi işçi ve emekçi çocuklarının özlem ve beklentileriyle bu direnişin en önünde yer aldığını dile getirdi.
Çamalan, OHAL rejiminin kalıcı bir rejim haline getirilmek istendiği bu günlerde Gezi’nin getirdiği soluğa tekrar ihtiyaç olduğunu vurgulayarak 24 Haziran seçimlerinin önemine dikkat çekti. Sandıktan çıkan sonuçların neoliberalizme, açgözlülüğe, yağmacılığa ve zorbalığa karşı toplumsal bir duruşu göstereceğini ifade eden Çamalan, seçime giderken ve sonrasında yaşanabilecek her saldırıya karşı toplumsal bir duruş göstereceklerini söyledi.
Çamalan, Gezi’yi aşan bir cesaret ve gözüpeklikle zorbalığın karşısında durmayı tarihin bir kez daha önümüze koyduğunu dile getirerek “Daha fazla Gezi, daha fazla Haziran ruhu ve daha fazla Ethemleşmek dışında bir seçeneğimiz yok” dedi.
HDP Milletvekili adayı Veli Saçılık da Ethem Sarısülük’ün sürekli kendilerine “Heval kurban olduğum hala bizimle misin” dediğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Biz de buradan diyoruz ki, evet heval hala seninleyiz. Çünkü sen otuz üç kurşunsun, çünkü sen Suruç, Diyarbakır, 10 Ekim Ankara’sın. Biz seniz, sen de bizsin.”

“Gezi bir özgürlük ruhuydu”

HDP Ankara milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu ise konuşmasında şu sözlere yer verdi;

“Gezi bir özgürlük ruhuydu ve hala o özgürlük kokusu bizim burnumuzun ucunda tütüyor. Bunu çok büyük bir içtenlikle ve samimiyetle Türkiye’nin her yerinde yaşadık. Acıları da yaşadık maalesef. Ethem de bu yaşadığımız acılardan bir tanesi.

Bütün kaybettiklerimizi bir kez daha sevgiyle saygıyla anıyorum. O gençler idealleri olan gençlerdi. O gençler aydınlık, demokratik ve barış içerisinde bir Türkiye hayaliyle yaşayan gençlerdi. Emekçi öğrenci gençlerdi. Çok zalim bir biçimde hayatlarını kaybettiler.

Bizim için onlar kaybolmayacaklar. Kalbimizin en güzel köşesinde duruyorlar. Bu ülke acılar ülkesi ama özgürlükler ülkesi de olacak. Demokrasi ve barış ülkesi de olacak. Gençlerin gelecek kaygısı duymadan yaşadıkları ülke de olacak” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu