Manşet

Ethem’in Cenazesine Katılanlara Dava

H.Merkezi: Ankara’da polis tarafından katledilen Ethem Sarısülük’ün cenazesine katılanlara dava açıldı.

Ethem Sarısülük’ün cenaze töreni sırasında yapılan eyleme ilişkin soruşturma başlatan Basın Savcılığı, 35 kişi hakkında iddianame düzenledi. Dava açılanlar arasında Ethem’in abisi Mustafa Sarısülük’te bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylanan iddianame, Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, bu kişilerin, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32/1 maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor. Kızılay Meydanı ve Batıkent Cemevi önündeki gösterileri kapsayan iddianamede suç tarihi “16 Haziran 2013 saat 10.00 22.00” olarak belirtiliyor. İddianamede sanıklar, “yasadışı eylem yapmak ve ihtara rağmen dağılmamakla” suçlanıyor. İhtara rağmen dağılmamayı suç gören devlet herkesin gözü önünde polisin Ethem’i vurmasını ise suç saymıyor.

Hatırlanacağı üzere, 16 Haziran Pazar günü Ethem Sarısülük için önce Batıkent Cemevi’nde tören düzenlenmiş, cenaze, daha sonra ikinci bir tören için Sarısülük’ün vurulduğu Kızılay Meydanı’na getirilmek istenmiş, polis, kortejin önünü keserek buna izin vermemişti. Cenaze, polis eşliğinde defin için Çorum’a götürülmüştü. Batıkent’e gidemeyen binlerce insan ise Kızılay Meydanı’nda cenazenin gelmesini beklemişti. Polis meydanda bekleyen kitleye gün boyu tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırmış, çok sayıda kişi insan gözaltına alınmıştı. İddianamede, kitlenin dağılmaması üzerine polisin müdahale ettiği, müdahale sırasında Kızılay Meydanı ve çevresindeki göstericilerin “orantılı zor kullanılarak” gözaltına alındıkları ifade ediliyor. İddianamede gözaltına alınanların üzerlerinden çıkan eşyalar için de “özellikle eyleme katılmak ve güvenlik güçlerine direnç göstererek dağılmamak üzere” değerlendirilmesi yapmış(!) Büyük bir keşif yapan savcılık bu eşyalar şöyle sıralıyor: “gaz maskesi, deniz gözlüğü, solüsyon, iş eldiveni, biber gazı, limon, süt, sirke, sivil toplum örgütlerine ait flama ve kolluk, yüz kapatmaya yarayan poşu ve bezler, laboratuvar gözlüğü, baret, yüz maskeleri, sprey boya, taş ve gaz fişekleri

Tanıklar Tehdit Ediliyor

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Orhan Şimşek, “Türkiye genelinde halen devam eden gözaltıların temel gerekçesi Eylül ayı sonu Ekim ayı başında beklenen yeni eylemlere katılacaklara gözdağı vermek ve sindirmek amacını gütmektedir” diyerek, hükümetin yapması gerekenin, “Polis kurşunuyla öldüğü kamera görüntüsü ile sabit olan Sarısülük’ün cenazesine katılanlara dava açmak değil, bizzat törene katılıp özür ve başsağlığı dilemek” dile getirdi. Ethem Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar ise dava için “siyasal baskı devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu. Sarısülük’ün mahkemesinin yaklaştığını belirten Bayraktar, “Bu davayla ilgilenen, cenazeye katılan herkese yönelik bir siyasal tehdit söz konusu” dedi. Bayraktar, “Ethem’in davasındaki tanığımız Şahin İmga önce tutuklandı, ardından serbest bırakıldı. Şimdi ise evine tehdit telefonları geliyor. Diğer tanığımızın da yakalanma emri var ve aranıyor” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu