Güncel

“Failler yargılanana kadar bu direnişten asla vazgeçmeyeceğiz!”

İstanbul: Cumartesi Anneleri eylemlerinin 404. Haftasında saat 12.00’de yine Galatasaray Lisesi önündeydi.

32 yıldır kayıplarımızı ve onları kaybedenleri, bir direniş olarak hatırlamayı ve hatırlatmayı sürdürüyoruz” diyen Cumartesi Anneleri bugün, 23 Aralık 1980 tarihinde gözaltına alınarak katledilen Mahmut Kaya’nın 32 yıldır süren cezasızlık dosyasını açıkladı.

Açıklamaya geçilmeden önce Cemil Kırbayır’ın abisi Mikail Kırbayır ve Mahmut Kaya katledilişine tanık olan Davut Aksu söz alarak katliamcılardan er yada geç hesap sorulacağını belirttiler.

Gözaltında kaybedilenlerin failleri yargılanıncaya kadar lise önünde direneceklerini, faillerin belli olmasına rağmen işletilmeyen hukuka karşıda mücadele edeceklerini dile getiren kayıp yakınlarının ardından haftanın basın açıklaması okundu.

Açıklamayı okuyan Ümit Efe,  Davut Aksu’nun tanıklığını anlatarak Mahmut Kaya’nın kaybedilmesinde sorumlu olanların isimlerini aktararak; “ 32 yıldır Mahmut’u ve onu kaybedenleri bir direniş yöntemi olarak hatırlamayı sürdürüyoruz. Kayıplarımız bulunana failler yargılanan kadar bu direnişten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Eylemde ayrıca Mahmut Kaya’nın ölmeden birkaç saat önce “Bitlis’te beş minare” parçasını söylemesi üzerine, parçanın bir kıtası okunarak, onu ve tüm kayıpları anarak selamladılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu