Dünya

Filipinler | Maoistler’den eylem!

Filipinler’de rejime karşı mücadele yürüten Filipinler Komünist Partisi’ne bağlı Yeni Halk Ordusu gerillaları tarafından 3 Eylül’de gerçekleştirilen eylemde bir asker öldü, 4 asker yaralandı.

Filipinler’de rejime karşı mücadele yürüten Filipinler Komünist Partisi’ne bağlı Yeni Halk Ordusu gerillaları tarafından 3 Eylül’de gerçekleştirilen eylemde bir asker öldü, 4 asker yaralandı.

Yeni Halk Ordusu’na bağlı Mt. Cansermon Komutanlığı (MCC-NPA) adına Juan Malaya tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Yeni Halk Ordusu gerillaları, Filipinler Ordusu askerlerini 3 Eylül günü öğleden sonra 2:40’ta, Sitio Basakan, Barangay Panciao, Manjuyod, Negros Oriental’de pusuya düşürdü. Eylem sırasında bir düşman askeri öldürüldü ve dört asker de yaralandı.”

Gerçekleştirilen eylemin amacının söz konusu bölgelerde 7 aydır Filipin askeri varlığının getirdiği ve uzun süredir devam eden insan hakları ihlallerine yanıt vermek olduğu açıklandı.

Eylemin özellikle Barangays Panciao, Lukay ve Lamugong’daki dağlık bölgelerinde yaşayanlar ve Barangays Luyang ve Bağtik’teki Mabinay kasabasına komşu Barangayların bazı kısımlarında yaşayanların, Filipin askeri güçleri tarafından kötü muameleye tabi tutulması nedeniyle gerçekleştirildiği açıklandı.

Juan Malaya açıklamasında ayrıca; “MCC-NPA, ABD-Duterte rejimi ve paralı askerleri, AFP ve PNP tarafından askerileştirme, insan haklarının ihlali, ölüm ve yıkım mağdurlarına adalet vermek için taktiksel saldırıları yoğunlaştıracak” ifadelerini kullandı.

Son olarak da “Duterte’nin militarist ve faşist rejimine, karşı militan bir duruş sergilenmelidir. Kitleler ve ilerici kişiler devlet destekli cinayetler konusunda dikkatli olmalı ve ülke çapında ilan edilmemiş olsa bile Sıkıyönetim Yasası’na karşı çıkmalıdır. Korkunun üstesinden gel ve ABD-Duterte rejimini devirmek için muzaffer ol!” çağrısıyla bitirdi.

Kaynak: https://www.ndfp.org/15th-ib-military-operation-ambushed-by-mcc-npa/

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu