Manşet

ODTÜ’de Direniş Günleri!-foto/video

H.Merkezi: ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl halkı, tüm hukuksuzluklarına ve tepkilere karşın yapımında ısrar edilen otoyol projesine karşı dün gece iki koldan şantiye alanına yürüdü.

ODTÜ öğrencileri saat 17.00′dan itibaren 5. Yurt önünde bir araya gelmeye başladı. Buradan yerleşke içerisinde bir yürüyüş yapan ODTÜ’lüler, daha sonra da yurtları gezdi ve tüm üniversitelileri eyleme davet etti. Eyleme yapılan çağrılardan sonra ODTÜ’lüler şantiye alanına yürüdü.

Öte yandan 100. Yıl Meydanı’ndaki Migros önünde bir araya gelen 100.Yıl-Çiğdem halkı da ODTÜ öğrencileriyle buluşmak üzere şantiye alanına bir yürüyüşle geldi. 300′den fazla mahalleli “Yol yapma boşuna, yıkacağız başına” sloganlarıyla projeye tepki gösterdi.

ODTÜ’lüler A4 kapısından çıkarak şantiye alanına yürümek isteyince polis barikatıyla karşı karşıya geldi. Gece 20.30’da A4 kapısı önünde polis,  ODTÜ’lülere saldırdı ve çatışma başladı.

Polisin gaz bombaları ve plastik mermilerine karşılık üniversiteliler barikatlar kurarak direnişe geçti. Saldırıda polisin, helikopterlerden de ses bombasıyla birlikte gaz bombası da attığı görüldü. Polisin bu saldırısına direnişçiler, havai fişeklerle karşılık verdi. Polis, şantiyeye yürüyen 100. Yıl halkına da saldırdı. Mahalle halkı, “Zafer direnen halkın olacak”, “Her yer Yüzyıl, her yer direniş”, “Yol yapma boşuna yıkacağız başına” sloganlarıyla saldırıyı protesto etti.

ODTÜ’de yoğun gaz bombası kullanımı nedeniyle bir kadın öğrenci kriz geçirdi. Yaralıya ODTÜ İlkyardım Topluluğu tarafından ilk tıbbi müdahale yapıldı.

Polis, 100. Yıl halkına yönelik “Silahlı gruba sesleniyoruz. Yaptığınız eylem hukuksuzdur. Dağılın aksi takdirde müdahale etmek zorunda kalacağız” şeklinde anonslar geçti.

Mahalleli “Sık bakalım sık bakalım” ve “Biber gazı oley” şarkılarıyla bu anonslara tepki gösterdi.

 Polis saldırısıyla başlayan çatışmalar gece 23.00’e kadar devam etti.

 

[widgetkit id=330]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=hKPSkGMv490{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu