Dünya

Fransa’da öğrenciler sokaktaydı

H. Merkezi: Fransa’da çıkarılmak istenen iş reformuna karşı öğrenciler sokaktaydı. Ülkenin birçok kentinde sokağa çıkan öğrencilere polis Paris’te saldırdı, en az üç kişiyi gözaltına aldı.

Öğrenciler iş reformunu protesto etmek için 17 Mart’ta Paris’te ve birçok başka şehirde sokağa çıktılar. Polis öğrencilere biber gazı ile saldırdı ve en az üç kişiyi gözaltına aldı. Öğrenciler polisin saldırılarına karşılık havai fişeklerle cevap verdi.

“Devamlı işverenlerin taleplerine boyun eğmemiz beklenemez”

Le Parisien’nin haberine göre Paris’te Place de la République önünde toplanan öğrenciler Place d’Italie yönünde yürüyüşe geçtiler. Le Figaro gazetesine konuşan 17 yaşındaki bir öğrenci eylemlerinin amacını “Gençliği küçümseyen hükümete karşı direnmek” olarak özetlerken başka bir öğrenci ise L’obs gazetesine “Devamlı işverenlerin taleplerine boyun eğmemiz beklenemez” diye konuştu.

Eylemler Facebook üzerinde “Loi travail: non, merci” (İş Reformu: Hayır, teşekkürler) isimli bir grup tarafından örgütleniyor. Paris’ten başlayan eylemler, ülkenin dört bir yanına sıçrarken Clermont Ferrand, Tours, Chalons ,Poitiers ve Marsilya’daki protestolarda çekilmiş fotoğraflar sosyal medyada dolaşmaya başladı. Rennes şehrinde ise öğrenciler tren istasyonunu kapattılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu