Güncel

Galatasaray önünde çarpıyor yürekler!

Cumartesi Anneleri

365. Hafta

İstanbul: Her hafta olduğu gibi bu hafta da Cumartesi Anneleri, saat 12.00’de Galatasaray Lisesi önündeydi. 365 haftadır yılmadan karalılıkla adalet arayışlarına devam ediyorlar.

Bu hafta 17 yıl 21 Mart 1995’te önce Newroz Bayramı’nda gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Hasan Ocak‘ın akıbetini sordular ve faillerin yargılanmasını istediler.

Ailesinin ve insan hakları savunucularının arayış mücadeleleri sonucunda 58 gün sonra Ocak’ın işkencede parçalanmış bedeni, kimsesizler mezarlığında bulunmuştu.

Cumartesi Anneleri’nden ilk sözü, Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak aldı. Ocak; oğlunu kaybedeli 17 sene olduğunu söyleyen anne Ocak, oğlunun gözaltına alınmasının ardından onu bulmak için mücadele ettiğini ve bu süreçte kendisin de gözaltına alınarak işkenceye tabi tutulduğu anlattı.

Oğlunun resmine sıkıca sarılan anne Ocak, sözlerini, “Galatasaray’da oturmaktan vazgeçmeyeceğim” diyerek sonlandırdı.

Annenin ardından sözü Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak aldı. “17 yıldır hiç değişmeyen gerçek; yüreğimizde büyüttüğümüz ve kaybettiğimiz tüm sevdiklerimize olan özlemimizdir. Bu 17 yılda bitmeyen ve üzerinden on yıllar geçse de hiçbir zaman peşini bırakmayacağımız bir umudumuz daha var; adalet ve faillerin cezalandırılması” diyen Maside Ocak sözlerine “365 hafta değil belki 3.650 hafta burada oturacağız, ama biz geçen zamana inat gerçeklerin açığa çıkartılması, faillerin yargılanmasını için burada olacağız” diyerek devam etti.

Maside Ocak son olarak da “Biz biliyoruz ki, Hasan’la beraber fotoğraflarda bize gülen yüzler bu ülkenin umuduydu. Biz biliyoruz ki onların dilindeki türküler, bizim ışığımızdı. Ne onların türkülerini ne onların düşlerini ne de onların antlarını unutmayacağız. Ve bugün olduğu gibi her yerde onların düşlerini dillendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Ardından 1995 yılında gözaltına alınan ve Hasan Ocak gibi kimsesizler mezarlığında bulunan Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç söz aldı.

Karakoç; 17 yıldır seslerini kimselerin duymadığını belirterek, “Bizleri asit kuyularında yaktılar. Bize bunu reva gördüler. Başbakan’ın ileri demokrasisi bu” dedi.

Açıklamada bu hafta Akın Birdal da vardı. Söz alan Birdal; Cumartesi Anneleri’nin ilk eylemlerine değindi ve “3 gün önce biz taleplerimizi dile getirdik. 1 Mayıs’ta işçilerin söz hakkı varsa, Newroz Bayramı’nda da Kürt halkının söz hakkı vardır. Kendi kimliğiyle, diliyle kutlar” dedi.

Haftanın basın açıklamasını Zeynep Altıok okudu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu