Güncel

Gazeteci Duran tahliye edildi

Gazeteci Metin Duran’ın altı aylık tutsaklığı , Adli Tıp Kurumu’nun “cezaevinde kalamaz” raporuyla sona erdi.

H. Merkezi: Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Duran, dünkü tahliye kararının ardından akşam saatlerinde bulunduğu Sincan Cezaevinden serbest bırakıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu raporuna göre, 2 Mart 2018 itibariyle Türkiye hapishanelerinde 402’si ağır durumda 1154 hasta tutsak var.

BİA Medya Gözlem raporunun, Nisan-Haziran 2018 dönemindeki bilgilere göre, hapiste 127 gazeteci var. 127 hapis gazetecinin 33’ü sanık, 40’ı şüpheli, 30’u mahkum, 24’ü hükümlü.

Metin Duran’n yaşadıklarını hatırlayalım

Nusaybinli Metin Duran, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılana dek Radyo Rengin’de çalışıyordu ve Mardin’de yerel gazetelere muhabirlik yapıyordu.

Nusaybin’de sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği 10 Ekim 2015’te, kalp rahatsızlığı nedeniyle Mardin Devlet Hastanesi’ne gitti. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, doktor, “rahatsızlığının psikolojik olduğunu” öne sürdü, Duran’ı evine gönderdi.

Duran, aynı gece kalp krizi geçirerek, kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alındı. Burada felç teşhisi kondu.

Sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar sırasında ailesiyle yaşadığı ev yıkıldığından yakınlarının evine yerleştiler. Bu sırada daha önceden verilmiş olan 3 yıl 3 ay 15 günlük hapis cezası onanan Duran, tutuklanarak Sincan 2 Nolu Kapalı Cezaevine gönderildi.

Kardeşi Medeni Duran, gazeteci Duran’ın serbest bırakılması için imza kampanyası başlatmıştı.

Kampanya metninde, “Kardeşim artık yürüyemiyor, konuşamıyor, yemek yiyemiyor, kimseyi tanımıyor sadece ama sadece nefes alabiliyor. Tutukluluğunun devam etmesi yaşam hakkına yapılmış bir saldırıdır, bile bile ölüme terk etmektir. Ailesi olarak endişeliyiz ve bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” diyordu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu