Güncel

Geleceği karanlığa mahkûm etmemek için yürüdüler

 

İstanbul: 5 Eylül akşamı veliler, direnişteki işçiler, sendikalar, Alevi örgütleri, yöre dernekleri ve demokratik kitle örgütleri “4+4+4 eğitim sistemine” karşı yürüdüler.

Taksim Meydan’ında biraraya gelen kitle; “Çocuklarımıza, okullarımıza, eğitime, geleceğimize sahip çıkıyoruz!” pankartının ardında “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim”, “4+4+4 kadın düşmanıdır”, “Cinsiyetçi, gerici eğitime hayır”, “Çocuk işçiler istemiyoruz” yazılı dövizler taşıdılar.

Yol boyunca atılan “AKP elini eğitimden çek”, “Karanlığa bırakma eğitime sahip çık”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Lise önünde oturma eylemi yapan kite adına Hüseyin Kırgın söz alarak; “4+4+4’ün bilim dışı olduğunu, bu yasanın eğitimi piyasalaştırmak,  toplumu gericileştirmek anlamına geldiğini ve yönetenler için itaatkâr bir toplum yaratmak için çıkarıldığını” vurguladı.

Kırgın, açıklamasında “4+4+4 eğitim sisteminin hiçbir tutar yanının olmadığının farkında olan Başbakan, Milli Eğitim Bakanı çareyi halka saldırmakta buluyor. Kendi tabanının da ikna olmadığının farkında saflaşma yaratmak istiyor. Başbakan, aileleri, evlatlarına karşı ihanetle suçluyor. 4+4+4’e karşı mücadele eden örgütler, bu yasaya itiraz edenlerin mücadelesine ‘Şeytani plan’ diyen Akit gibi AKP tetikçisi basın ve Ömer Dinçer tarafından hedef olarak gösteriliyor” dedi.

Kırgın’ın ardından söz alan Pınar Aydınlar; “Çocuk işçiler, ucuz işçiler, çocuk gelinler istemiyoruz. Gün beraber olma günü. Aydın, eşit bir özgürlük için, 4+4+4’ü durduralım. Hep beraber mücadele edelim” dedi ve Çav Bella marşını tüm kitleyle beraber söyledi.

Gazi Mahallesi’nden gelen veliler adına yapılan konuşmada da; okulların “oyun yeri değil bilim yerleri olduğuna” dikkat çekilerek, “eğitimi bile olamayan Dinçer, benim çocuğum hakkında karar veremez. Kesinlikle çocuklarımızı okula göndermiyoruz. Çocuklarımızı 4+4+4 karanlığına teslim etmeyeceğiz” denildi.

Oldukça kitlesel ve coşkulu olan eylem katılımcı örgütlerin ve velilerin kısa konuşmaları ve selamlamalarıyla sonlandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu