Güncel

Gemlik’te Madımak katliamı protestosu

Gemlik Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Dersimliler Derneği tarafından birçok kurumun da katılımıyla bir yürüyüş gerçekleştirildi. Cemevi önünde toplanan kitle Sivas şehitlerinin resimlerini taşıyarak ve “Sivas Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız!” pankartı arkasında toplanarak İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Bizler de Partizan okur ve çevresi olarak eylemde yerimizi aldık. Kitle yürüyüş boyunca sık sık “Sivas’ı Unutma Unutturma”, “Sivas’ın Hesabı Sorulacak”, “Katiller Halka Hesap Verecek”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” vb. sloganlar eşliğinde gerçekleşen yürüyüşün sonunda Sivas şehitleri şahsında saygı duruşunda bulunuldu.

 

“Madımak 20 yıldır yanıyor”

Daha sonra kitle adına Cemevi başkanı bir açıklama yaparak şöyle dedi:

Madımak 20 yıldır yanıyor. 20 yıldır Alevilerin canı, teni, inancı, kültürü, maddi ve manevi varlığı yanmaya devam ediyor. Aslında bu yangın yüzlerce yıllık bir yangındır. Madımak katliamı yüzlerce yıldır egemen güçler tarafından yapılan Alevi katliamlarının toplamı niteliğindedir. Cumhuriyet tarihinde Koçgiri ile başlayan Dersim’le devam eden. Maraş, Malatya, Sivas (1978), Çorum ve Gazi Katliamlarının toplamı Madımak’tır.

 

“Madımak’ta sazımız, sözümüz, kültürümüz katledilmiştir”

2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak’ta çocuğumuz, gencimiz, kadınımız, yaşlımız katledilmiştir. Madımak’ta sazımız, sözümüz, özümüz, deyişimiz, semahımız, kültürel ve inançsal değerlerimiz katledilmiştir. Bu katliamlar devlet gözetiminde, denetiminde gerici, ırkçı, faşist güçler tarafından yapılmıştır. Madımak katliamının yarattığı bireysel, toplumsal travma ve bu travmaya bağlı ötekileştirme, rencide etme politikası devlet ve AKP hükümeti tarafından sürdürülüyor. Bizler Madımak Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız” denilerek basın açıklaması sloganlar eşliğinde sonlandırıldı. 

 

Gemlik Partizan

 

[widgetkit id=216]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu