GüncelManşet

Gençlik Festivali’nde “Direniş enternasyonaldir” mesajı

Frankfurt: Yeni Demokratik Gençlik’in her yıl geleneksel olarak düzenlediği Gençlik Kültür Sanat Festivali bu sene YDG’nin “23. GKSF; İsyan Meşru Direniş Enternasyonaldir!” sloganı altında 16 Kasım’da Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşti. Aralıksız bir şekilde 23 yıldır organize edilen etkinliğe 1000’e yakın kitle katılım sağladı. Etkinlik gece yarısına kadar sürdü.

Kültür Festivali, yapılan açılış konuşması ve devrimci sanatçılar anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından kısa bir konuşma ile bu sene yapılan Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’nin özellikle Gezi Ayaklanması’na adandığının altı çizildi.

Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İngiltere, Hollanda, Belçika ve Türkiye’den katılımcı ve dinleyicilerin yer aldığı festival, katılım ve organizasyon bakımından coşkulu bir şekilde geçtiği gözlemlendi.

Dört bölümde ele alınan Gençlik Kültür–Sanat Festivali’nin programı, Halk oyunları, Solo, Müzik grupları, Tiyatro grupları olmak üzere eşit şekilde pay edildi.

Ağırlıklı olarak çocuk kategorisindeki katılımcıların ilk bölümlerde sahne aldığı festivalde, Strasbourg’tan Çocuk Müzik Korosu, Wiesbaden’den Sabriye Furtuna ve İngiltere’den Ayda Timur solodan sahne aldı.

Devamında ATİF Müzik Grubu ve Stutgart’tan Çocuk Halk Dansları Grubu halk dans şovlarıyla sahne aldılar. Halk Oyunları Çocuk ekiplerinden Stuttgart ve Bakış Wiesbaden Halk Oyunları sahne aldı. Sonrasında tiyatro alanında Hamburg Penguen Çocuk Ekibi ve Kassel’den katılan Tiyatro Şamar sahne aldı.

 

“Direniş enternasyonaldir”

YDG Merkezi Yönetim Kurulu adına konuşan Zeliha Gürcan gelişen gençlik mücadelesinin önemine değindi ve festivalin kazanılmış önemli bir mevzi olduğunu dile getirdi.

Gürcan konuşmasında “Geziden yayılan İsyan, sistemin dönemsel politikalarına karşı gelişen bir ayaklanmadan ötedir. Direniş, kendisini ifade etme biçiminde emperyalist dünya düzenine karşı bir isyanın niteliğidir. Zira yukarda, belirttiğimiz slogan ifadeleri, Sınıfsal bir refleksin ifadesidir. Dolayısıyla, Sınıfın güçlü bir halkası olan Gençlik ve Kadın kitlelerinin kendiliğindende olsa bu denli ayaklanması yürüdüğümüz yolun bilimsel doğruluğunu, mücadelenin sınıflar mücadelesi olduğu gerçeğini bir kez daha ispatlamıştır. Bizler, bunu uzaktan bir analiz olarak değil, bizzat Gezi Direnişindeki kendi pratiğimizden yola çıkarak belirtiyoruz. Çünkü en iyi öğretmen kitlelerin öz deneyimi ve pratiğidir. Yeni Demokratik Gençlik olarak bu pratikte bulunmamız mevcut niteliğimizin bir gereği ve zorunluluğu olarak olmuştur. Brezilya’dan Rojava’ya, Taksim’den Lice’ye, Direniş; sömürü düzenine karşı gelişmiştir ve enternasyonaldir” sözlerine yer verdi.

Akabinde ise Medet Aslan kendi dilinde türküler seslendirdi. Daha sonra Hamburg Çocuk Müzik Grubu ve Wiesbaden Çocuk Korosu, Güney Gençlik Korosu sahne aldılar. Solo müzik bölümünde Kassel’den Uğur Yalçın, Villingen’den Mehmet Ali Demirdağ ve Holanda’dan Dilan Şahin sahne aldılar. Kozluören Gençler Birliği Halk Oyunları Ekibi, Ege bölgesinin geleneksel efe oyunlarını sergilediler.

Ardından Innsbruck Umuda Tohum Tiyatrosu, Gezi sürecini ele alan bir skeç sergilerdi. Sonrasında ise Kısa Film gösterimine geçildi. Innsbruck Umuda Tohum Kısa Filmi, YDG Film Ekibi Wörgl, Kıbrıs ve Mannheim’den gönderilen film gösterimleri yapıldı. Festivalde ATİK-DSB adına Hasan Sağlam bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmadan sonra ise sanatçılar Hakan Vreskala ve Çetin Oraner türkülerini seslendirdiler.

ATİK adına konuşma yapana ATİK Sekreteri  Süleyman Gürcan, Avrupa’da yapılan festivalin değerli olduğuna dikkat çekerek artan ırkçılığa ve hak gasplarına karşı örgütlenmenin önemine değindi.

Yine solo müzikte Kassel’den Saza Yoldaş Olanlar Saz Grubu sahne aldılar. Akabinde ise Linz Haykırış Sanat Atölyesi sahne aldı. 23. Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’ne Türkiye’den Yeni Demokrat Gençlik’in yanı sıra ADGH gibi kurumlar da dayanışma mesajları gönderdi.

Mesajlarda sonra Linz Haykırış Müzik Ekibi sahne aldılar. Komandante Chequara ezgisini seslendirdiler. Wörgl’den katılan müzik ekibi Derya ve Simone sahne aldılar. Yine Köln’den katılan Serkan Tunç sahne alarak, Türkçe ve Kürtçe şarkılar seslendirdi. Innsbruck Halk Oyunları Ekibi Kafkas ve potborik oyunlar sergilediler. Ardından sahne alan Duisburg’dan katılan Charlie Chaplin Tiyatro Ekibi  sahne aldı. Grup Haykırış sahne alarak kavga türkülerini seslendirdiler. Grup Haykırış’ın seslendirdiği türkülerle katılan kitle halaya durdu. Salonun dört bir köşesine zincirleme halaylarla çeviren gençler, sloganlarıyla festivalin coşkusunu birlikte yaşadılar.

 

“Binlerce Ali İsmail olduk”

Eskişehir’de Gezi İsyanı sırasında polis ve sivil faşistler tarafından vahşice katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın abisi Gürkan Korkmaz da bir konuşma yaparak, Türkiye’deki Gezi sürecini ve sonrasını anlattı.

Konuşmasında “Milyonlarca kitle Ali İsmail oldu. Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Cömert, Ahmet Atakan, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım ve Hasan Ferit Gedik hepimizin şehidi ve dostlarıdır” dedi.

Ali’nin mütevazı bir yaşam sürdürdüğünü ve toplumsal yaşama dair ilgisinin yoğun olduğu, sosyal bir insan olduğunu aktardı. Yaşlılarla ve kimsesizlerle oldukça ilgili olduğunu belirten abi Korkmaz, Ali İsmail’in kitabı olmayan okullara kitap gönderdiğini de anlattı.

Gürkan Korkmaz konuşmasının devamında, “Ali’nin dövülerek öldürülmesi bizim çok zorumuza gitti” dedi ve “Fakat dayanmaya çalışıyoruz. Sizlerin varlığı ve ilgisi bizi mutlu ediyor ve acımızı biraz da dindirmekte. Binlerce Ali İsmail olduk. Bundan sonra da bu dayanışmayı ve yoldaşlığı daha da derinleştirilmeli” vurgusunu yaptı.

Festivale jüri ve konuk sanatçı olarak katılan Hakan Vreskala eserlerini dinleyicilerle paylaştı. Gençlerin halaya durması ve hep birlikte halay çekerek Vreskala’ya eşlik etmesi coşkuyu arttırdı.

Frankfurt Mavi Yelken Tiyatrosu tarafından yazılan eserlerini sahneleyen Kadının Çığlığı adlı skecin ardından, Linz’den katılan müzik grubu Rengi Umut türkülerle sahne aldı. Ardından sahne alan La liberta Disburg Müzik Grubu kendileri tarafından Seyit Rıza anısına bestelenen eserini seslendirdiler. Fransa’dan katılan müzik grubu, seslendirdikleri eseri Gezi İsyanı’na atfettiklerini ve selamladıkları dile getirdiler. Festivalde son olarak Linz Haykırış Sanat Atölyesi Tiyatro Ekibi, kavga ve Gezi sürecini anlatan bir oyun sergilediler.

 

Ödüller dağıtıldı

Programın bitiminde festivalin en heyecanlı anına geçildi. Dereceye giren grupların ödül töreni yapıldı. Bütün Jüri üyelerinin sahneye  çağrılmasıyla tören başladı.

Jüri üyeleri Hasan Sağlam, Çetin Oraner, Hakan Vreskala, Medet Aslan, Çağlar Deniz, Umut Güngördü, Kenan Taşkesen, Şahin Özer, Buket Şahin, Mahmut Demir sahnede ödülleri kazanan ekip ve kişilere takdim ettiler.

 

23. Gençlik Kültür Sanat Festivali’inde dereceye girenlerin isimleri ise şöyle;

 

Müzik solo dalında

1. OberdarmStadt’tan Ali Tekin

2. Londra’dan Ayda Timur

3. Hollanda’dan Dilan Berivan Şahin

 

Müzik Grup dalında

1. Grup Rengi Umut

2. Linz Haykırış Müzik Sanat Atölyesi

3. Wörgl’den Müzik Grubu

 

Halk Oyunları

1. Hamm”dan Kozluören Gençlerbirliği Ekibi

2. Londra Tohum Kültür Merkezi Halk Oyunları Ekibi

3. Innsbruck Umuda Tohum Halk Oyunları Ekibi

 

Tiyatro dalı:

1. Frankfurt Mavi Yelken Ekibi

2. Duisburg Çappi Tiyatro Ekibi

3. Innsbruck Umuda Tohum Ekibi

 

Kısa Film:

1. Wörgl YDG Kısa Film Ekibi

2. Kıbrıs’tan Barikat Kısa Film Ekibi

3. Innsbruck Umuda Tohum Kısa Film Ekibi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu