Emek

Genel-İş, Kadıköy’ün ardından Maltepe’de de işçi iradesini yok saydı

Genel-İş Maltepe’de de işçi iradesini yok sayarak, satış sözleşmesini imzaladı!

Genel-İş Genel Merkezi’nin işyerinde örgütlü olan 2 Nolu Şube’yi “ya siz atarsınız ya da biz” diyerek imza atmaya zorlamasına karşı şube yönetiminin de referandumu gündeme getirdiği ve işçilerin oy verme işlemlerinin devam ettiği saatlerde sosyal medya hesabından paylaşım yapan Veli Ağbaba, KHK ile Maltepe Belediyesi şirketlerine aktarılan işçilerimizin KHK mağduriyetleri, Belediye Başkanımız @BskAliKilic, @DiSK_Genel_is yöneticileri ve işçilerimizin duyarlılığıyla büyük ölçüde giderildi. Grevin sona erdirilmesi sürecinde katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diye belirterek satışı önden haber verdi.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da sözleşmenin imzalandığını belirterek, Canan Kaftancıoğlu, Ağbaba ve Ekrem İmamoğlu’na çabaları (!) dolayısıyla teşekkür etti.

 

Bir süre sessiz kalan Genel-İş de sosyal medya hesabından satışı açıklayarak resmileştirdi.

Referanduma devam eden işçilerse satışı kabul etmediklerini belirtti. Geçen yıl seyyanen yapılan sözleşmenin uygulamaya konulmaması ve dört işçinin işten atılmasına karşı fiili direniş gerçekleştiren işçiler, kendileri için aslolanın sandıktan çıkan sonuç olacağını belirtiyorlar. Sonuç “devam” yönünde çıkarsa direnişi fiilen sürdüreceklerinin altını çiziyorlar.

Fakat 2 Nolu Şube yönetiminin sözleşmeyi kabul etmediklerini açıklarken belirttikleri “pandemi koşullarında devam edip etmeyeceğimizi değerlendireceğiz kaydı, fiili mücadele hattı konusunda net bir kafa açıklığının olmadığını da ele veriyor.

İşçiler ne istiyordu

Başta yüzde 8’lik zam dayatan Maltepe Belediyesi son noktada her şey dahil 4 bin 700 lira dedi ve Genel-İş bunun altına imza attı. İşçilerse yevmiyelerinin brüt 180 liraya, yemek parasının 40 liraya, yol parasının aylık tam seyahat kartı parası olan 275 liraya yükseltilmesini; 112 günlük ikramiye ile Kurban ve Ramazan Bayramlarında 400 ve 300 TL verilmesini istiyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu