Manşet

Gezi tutsağı Vedat’tan mektup var

H. Merkezi: 22 Haziran günü İzmir Gündoğdu Meydanı’nda direniş çadırlarına yönelik baskınlarda tutuklanan direnişçilerden Partizan ve YDG okuru Vedat Yeler, bir mektup göndererek, gözaltı ve tutuklanma süreçlerini anlattı.

 

“Öncelikle 1 aydır her alanı direniş alanına çeviren halkımızı, tutsak gezi direnişçilerinden biri olarak selamlıyorum ve merhabalar diyorum…

Evet Gezi direnişi, Gezi direnişimiz… Günlerdir dünya kamuoyunda olan Gezi direnişi…

Şimdi Gezi direnişinin bir parçası olan; tutsak Gezi direnişçilerinden biriyim.

Adım Vedat Yeler.

20 yaşında ve lise öğrencisiyim. Bu sene üniversite sınavına hazırlanıyordum. Okulum bitecekti…

Yıllardır Kürt kimliğimden yaşamım (20 yıl) gasp edildi. Yani dilim, kimliğim, kültürüm ve daha birçok şeyim…

20 Haziran’da Gündoğdu Meydanında Çadır Kentte gözaltına alındım. Aynı günde ailemin evi de basılmış ve birçok eşyaya el konulmuştu. Ondan sonra Bozyaka TMŞ’ye götürüldüm. Orada 2 gün gözaltında kaldım. 2 gün sonra savcı karşısına çıkarıldım. İfade verdikten sonra Nöbetçi Mahkemeye sevk edildim. Nöbetçi Mahkeme benimle beraber 13 kişinin tutuklanmasına karar verdi. Hepimizin “suçu”; “örgüte üye olmak, halkı galeyana getirmek ve “provokatör” olmakmış.

“Örgüte üye olmanın delili” ise elinde taşla çekilmiş bir fotoğraf ve yasal bir kurumun flamasının olması. Fotoğraftaki kişinin yüzü kapalı ve net bir görüntü değil. Sadece elbise benzerliği var. Bir tişört…

Aynı tişörtten milyonlarca üretiliyor ve milyonlarca insan giyiyor. Tabii Çapulcu olduğumuz için ucuz tişörttü, ben de almıştım.

Çapulcuların hali bu. Bu kişinin ben olduğu iddiasıyla beni tutukladılar ki benim gibi şu anda birçok insan böyle tutuklandı.

Ayrıca adı geçen örgütün 06.06.2013 tarihinde bir internet sitesinde yaptığı açıklama ve çağrıyla bu eylemlere katılmışım!

Ben demokratik hakkımı kullanarak, milyonlarca “marjinal” gibi en demokratik eylemlere katıldım. Ama o açıklamadan çok daha önce katıldım bu eylemlere.

İzmir’deki çatışmalı geçen eylemlerin tarihleri 31.05.2013 ve bu eylemler 3 gün sürmüş. Ben olduğu iddia edilen fotoğraf ise 01.06.2013 tarihinde çekilmişti. O fotoğrafta ki şahıs ben olsam sizce bu devletin hukuku, adaleti çelişkiye düşmez mi? Diyor ya örgüt çağrısıyla katılmışsın!

Şimdi soruyorum:

– Taş atmakla mı örgüte üye olunuyor?

– Yasal bir kurumun flamasını taşımakla mı?

– Yoksa eylemlerden sonra yayınlanmış bir açıklamayla mı?

– Ya da belirsiz,net olmayan bir fotoğrafla mı?

Hukuktan, adaletten, demokrasiden bahseden Başbakana, Bakanlara, Hakimlere, Savcılara ve Hükümete sesleniyorum!

Bu mu hukukunuz, adaletiniz, demokrasiniz?

Hukukunuzla, adaletinizle ve demokrasinizle 20 yaşında ben ve benim gibi onlarca insanın yaşamını, hayallerini, geleceğini, umutlarını dört duvar arasına koyup gasp ettiniz!

Onlarca annenin, babanın, gencin, kadının, Kürdün, Alevinin, çocukların hayatını mahvettiniz! 

Ama şunu biliyorum bu halkın adaleti Gezide ki “iki ağacın” hesabını sorduğu gibi bunun da hesabını soracak!!!

Dirençle Herkesi Selamlıyorum…”

Kırıklar 1 Nolu F tipi B-45 İzmir

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu