Güncel

(Foto Haber) Gezi Tutsak Aileleri Çocuklarının Arkasında!

İzmir: Gezi İsyanı sırasında İzmir’ de 50 kişi, İzmir Emniyet Müdürlüğünün yaptığı operasyonlar kapsamında tutuklanmıştı. Aradan yaklaşık bir buçuk ay geçmesine rağmen aileler çocuklarının mücadelesine sahip çıkıyor ve tutsakların serbest bırakılmasını istiyor.

3 Ağustos Cumartesi günü saat 17.00’da Konak YKM önünde toplanan aileler ve devrimci-demokrat kurumlar buradan İş Bankası önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında sık sık, “Gezi tutsaklarına özgürlük”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

Daha sonra İş Bankası önünde kısa bir açıklama yapıldı ve Gezi Tutsakları Aileleri adına bir basın metni okundu. Okunan basın metninde, ”31 Mayıs’ta Taksim Gezi Parkı’nın sahiplenilmesi ile başlayan direniş, yıllardır yoğun baskı ve sömürü koşulları altında yaşatılan milyonlar tarafından büyütülmüş, tüm devlet şiddeti, polis terörü ve medya karalamalarına karşın gün geçtikçe sokaklara, meydanlara, kentlere taşmıştır. Bu süre zarfında, binlerce insan yaralanmış, 5 genç insanımız katledilmiş, onlarcası sakat bırakılmış ve yine onlarcası tutuklanmıştır. Devlet cadı avına hız kesmeden devam etmektedir” denildi.

Basın metninin okunmasından sonra tutsak aileleri burada 1 saat oturma eylemi yaptılar ve bundan sonra her hafta cumartesi saat 17.00’de İzmir Gezi Tutsak Aileleri olarak yürüyüş ve oturma eylemi yapacaklarını söylediler. Daha sonra eylem, tutsaklardan gelen mektupların okunmasıyla ve İzmir Müzisyenler Derneğinin müzik etkinliğiyle son buldu. 

[widgetkit id=273]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu