Güncel

Gezi tutsakları açlık grevinde

H. Merkezi: Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi tarafından Kırıklar 2 No’lu F Tipi Hapishane idaresi tarafından tutsaklara karşı işkence ve kötü muameleye karşı 5 Eylül günü dernek binasında basın toplantısı düzenlendi. ÇHD İzmir Şube Sekreteri Dinçer Çalım, yeni adli yıl açılışı yapıldığına dikkat çekerek, yargıç ve hakimlerin cezaevlerinde adli mercilere yapılan işkence ve kötü muamele başvurularına karşı kulaklarını tıkadığını dile getirdi.

Kırıklar 2 Nolu F Tipi Hapishane idaresi tarafından Ağustos ayında bu yana tutuklulara karşı işkence ve saldırıyı rutin hale getirdiğini söyleyen Çalım, “Ağustos ayında 3’ü gezi eylemcisi 12 kişi işkenceye uğramıştır. Süngerli oda ve tek kişilik hücreler devreye konarak, tutuklulara işkence katmerleştirilmiştir” dedi.  Adalet Bakanlığı’nın 45/1 nolu genelgesine göre; tutuklu ve hükümlülerin disiplin cezalarına bakılmaksızın haftada 10 saat 10 kişi ile biraraya getirilebileceklerini hatırlatan Çalım, şunları dile getirdi:

27 Ağustos günü gezi tutsağı Hicri Selviler, Faruk Erdoğan ve Orhan Öztürker hücredeyken saldırıya uğramıştır. Hicri Selviler’i kollarından ikişer kişi tutarak yerde sürükleyerek, sırtına vurarak tek kişilik başka bir hücreye götürerek burada bırakmışlardır. Hücredeki diğer iki Gezi eylemcisine de benzer şekilde saldırı olmuştur. Hicri’de üç saat sonra hücresine geri getirilmiştir” diye konuştu. Gezi tutsağı Öztürker, Erdoğan ve Selviler’in tek kişilik hücreye atılmaları ve işkence görmeleri nedeniyle bu durumu protesto etmek 29 Ağustos tarihinden bu yana açlık grevine başladığına dikkat çeken Çalım, tutsakların talepleri kabul edilene kadar açlık grevine devam edeceklerini açıkladıklarını aktırdı. 

Kapalı kapılar ardında yaşanan bu vahim tabloya sessiz kalmayacaklarına dikkat çeken Çalım, “Kendilerine tanınan yetkileri mahpusların fiziksel bütünlükleri ve can güvenlikleri aleyhine bir silah olarak kullanan tüm sorumluların cezalandırılması için sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız” diye konuştu. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu