Güncel

Gezi Tutsakları Aileleri’nden dayanışma eylemi

İstanbul: Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri Platformu, bugün Çağlayan Adliyesi önünde Gezi Tutsaklarının İzmir’de yapılacak mahkemeye eş zamanlı olarak dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

Gerçekleşen eylemde Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri Platformu adına bir açıklama yapıldı. Açıklamayı Hasan Tunç’un annesi Leyla Tunç okudu. Gezi tutsakların 8’inin mahkemesinin bugün görüleceğine dikkat çekilen açıklamada Tunç şunları ifade etti; ” 17 yıl ceza talebi ile yargılanacak Gezi Tutsakları için talep edilen cezanın yanında iddianamede “Herhangi bir örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işleyen kişiler” olarak tanımlanıyor ve Gezi Tutsakları halkı galeyana getirmekle suçlanıyorlar.

Bizler tutuklu aileleri olarak çocuklarımızın suçsuzluğunun farkındayız. Onları tutuklayanlar da bunun farkında. Bu sebepledir ki düzmece sebepler ile dolu iddianameler hazırlayıp onlara ceza vermeye çalışıyorlar.”

Açıklamada, Elif Kaya’nın yanında olduklarını belirterek “Elif Kaya da bugün yapılacak duruşmaya katılacak tutuklulardan. Elif Kaya bu süreçte hem haksız yere özgürlüğünden mahrum bırakılmış hem de planlı programlı bir cinsel şiddete maruz kalmıştır fakat Elif’e bunları yapanlar henüz bir yaptırımla karşılaşmamıştır” denildi.

Açıklama boyunca; “ Elif Kaya yalnız değildir”, “Gezi tutsakları onurumuzdur”, “Gezi tutsakları serbest bırakılsın” sloganları atıldı. Açıklamanın ardından aileler 10 dakika boyunca Adalet zinciri oluşturdu. Adalet zincirinin ardından eylem sloganlarla son buldu.

 

 [widgetkit id=307]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu