GüncelManşet

Güleç Yüzlü Rıza

44 yıllık şanlı mücadele tarihimizde kanla kızıllaştırdıkları kızıl bayrağı gününüze kadar devralan elden ele taşınan kızıl bayrağı son olarak 6 Mayısta ölümsüzleşen Sinan ve Rıza Yoldaşların devrettiği kızıl bayrağı yoldaşları daima ileri taşıyacaktır.

22 Ekimde yankılanan halk savaşçıları sloganları 6 Mayıs’ta da Geyiksuyu’nda yankılandı. Dersim’in kalbine gömüldü. Güçlümüz (Rıza)  delikanlı yiğit, mert, yardımsever biriydi. Bir gülüşü vardı dünyalara bedel. Mahallede sürekli ağzındaydı yozlaşmayalım özümüzü kaybetmeyelim örf ve adetlerimizi kaybetmeyelim. Bizleri asimile etmeye çalışan bir faşist devlet var karşımızda asimile edilemeyen bir Mahalle (aile) yiz. Mahallede herkes birbirini tanıdığı için bir aile gibiydik. Bir ses yükselirdi mahalleden Rıza yoldaşın evinin bahçesinden elinde bağlaması vururdu tellerine söylerdi de bir yandan. Duyan herkes dinlerdi çocuklar toplanır seyrederdi. Türküleri, marşları insanları alıp götürürdü başka diyarlara o derece.

9 Mayıs günüydü Murat (Rıza) ve yoldaşı Haydar (Sinan) sloganlar eşliğinde Malatya’dan yoldaşları tarafından getirildi Elazığ cemevine. İçimizde bir burukluk bir hüzün vardı düşman sevinmesin diye dik duruyorduk ayakta. Polisin aileye halka tehdit savuruyordu baskı yapıyordu. Halkın göstermiş olduğu tavır karşısında düşman uzaklaştı alandan. Murat (Rıza) yoldaşın naaşı omuzlarda sloganlarla getirildi. Dini vecibelerden sonra omuzlara alınarak “Halk Savaşçıları Ölümsüzdür”, “Sinan, Rıza Yoldaş Ölümsüzdür”  sloganlarıyla sonsuzluğa uğurlandı. Haydar (Sinan) yoldaşın naaşını da Dersim’e uğurladık.

Sinan ve Rıza yoldaş yoldaşlarını çıkarmak için kendilerini feda etmiş öyle okudum sosyal medyada. Biliyorum çünkü halkı ve yoldaşları için kendilerini gözlerini kırpmadan feda edebileceğini.

“Şu Dağlara giden bilki ölmez sevdiğim

 Şu dağlara çıkan bilki ölmez sevdiğim

 Sen ölmedin Rıza türkülerde adın var.”

Sen ölmedin biliyorum ölür mü be PARTİZANLAR 

Bahara yürüyenlere albümünde zazaca ezgin ve diğer ezgileri her gün dinliyorum eski günler aklıma gelir Türkülerde adın sesin var. Seni ne kadar göremesekte yanımızda olduğunu biliyorum. Seni unutmadık, unutmayacağız.

Güleç yüzlü Rıza.

“Istıreye mı nene çımane mıra

Serke oncia venge ma yeno Deşt ra

Cenge biyo nau sano sadıro

Done dısmenure nae Partizane.”

Elazığ’dan bir yoldaşı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu