Manşet

Gülsuyu halkına polis ateş açtı.

Gülsuyu: 16 Haziran Pazar akşamı Gülensu son durakta “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji bıratiya gelan” Gülensu –Gülsuyu imzalı pankartın arkasında toplanarak taksim direnişini destek yürüyüşü yapıldı. Fatma Hanım durağında Esenkent mahallesinden gelen halk’ta katılarak destek verdi.

Son duraktan yürümeye başlayan binlerce insan “Her yer taksim, her yer direniş”, “Gülsuyu uyuma direnişe sahip çık” sloganları atarak E-5 (D-100) karayolunu Gülsuyu girişinde Kadıköy yönünü trafiğe kapatarak yürüdü.

Güzergâh üzerinde ilerleyen kitleye, Kadıköy yönünden gelip Ankara istikametine giden bir polis aracının durup ilk önce havaya, trafik kesildikten sonra kitlenin üzerine ateş açtı. Halk polisin saldırısına yol kenarından aldıkları taşlarla cevap verdi. Polis aracında bulunan ikisi sivil, ikisi resmi polis silahlarındaki mermilerin bitmesi üzerine sağa sola kaçmaya başladı. Bunun üzerine halk polisleri kovaladı. Yolun üstünde bulunan oto galeriye kaçan polisler burada izlerini kaybettirdi. Yaşanan bu olayda halk resmi polis aracını kullanılmaz hale getirdi. Kitle daha sonra geri çekilerek 70 evlere kadar yürüyüp buradan Gülsuyu ve Esenkent mahallelerine çekildi. Kitle sık sık “KATİL POLİS HESAP VERECEK” sloganını haykırdı. Yaşanan olayda gözaltı ve yaralanma olmazken olay yerine gelen takviye polis ekipleri Gülsuyu mahallesinin girişinde eylemden dönen halkın üzerine zırhlı akrep tipi aracını sürmüştür.

Polisin yaptığı bu provokasyonunun amacı günlerdir taksim’de yaşanan direnişe destek veren halkın günler geçtikçe daha da kitleselleşmesinin önüne geçmek olduğu anlaşılıyor. Ama Gülsuyu ve Esenkent Mahallesi yaşanan bu devlet oyunu bozmak için her gün olduğu gibi her akşam yürüyüşünügulsuyu halki direnisin yaninda yapmayı sürdürecektir. Türkiye’nin her yeri taksim her yeri direniş ve bu direnişlerde şehit düşen yoldaşlarımızı siperdaşlarımızın anısı her zaman mücadelemizde yaşayacaktır. Bu kavgada barikat barikat direnin, yaralanan arkadaşlarımızı buradan selamlıyoruz.

                                                                                                 Bir Ö.G okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu