Güncel

Gülsuyu’nda 2 Temmuz anması

Gülensu-Gülsuyu: 30 Haziran Pazar günü Partizan, ESP, Alınteri, Emep, Anadolu’da Yaşam Kooperatifinin örgütlediği yürüyüş yapıldı. Saat 20.00‘de Gülensu son durakta “20.yılında Sivas katliamını unutmadık, hesap soracağız” Gülensu-Gülsuyu halkı imzalı pankartın arkasında toplanan gülsuyu halkı “Sivas şehitleri ölümsüzdür”, “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar”, “Katil devlet hesap verecek”, “Pir Sultanlar ölmez halk yenilmez” sloganlarını yol boyunca haykırdı. Ayrıca Amed Lice’de askeri karakol yapımını protesto eden köylülerin üzerine askerin ateş açması sonucu şehit olan Medeni YILDIRIM “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Biji bıratiya gelan”, “Her yer isyan her yer direniş” sloganlarıyla yol boyunca anıldı. Devletin dün olduğu gibi bugünde Alevi-Kürt ve ezilen halklar üzerinde uyguladığı baskıcı katliamcı yüzü yapılan konuşmalarla teşhir edildi.

Kitle Gülensu muhtarlık altına (Özgürlük Meydanı) geldiğinde Sivas katliamında yanarak ölenlerin isimleri tek tek saygı duruşu esnasında okunarak halk tarafından yaşıyor diyerek haykırıldı. Ardından “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı atıldı. Ardından Sivas katliamında şehit düşenlerin hayatlarını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Tokat Aydoğdu Köyü semah ekibi sahneye çıkarak semah gösterisi yaptı. Kitlenin ilgiyle izlediği semah gösterisinden sonra Nesimi Çimen’in eşi, Makbule Çimen sahneye çıkarak Sivas katliamında yaşananları ve halkımızın gittikçe duyarsızlaştığını anlattı. Ortak hazırlanan basın metninde Sivas katliamının sorumlusu olanların bugün TBMM‘de olduğu ve devlet tarafından ödüllendirildiği anlatılarak şöyle devam etti: ”Bugün bizlere gezi direnişinde eylemcilere göz açtırmadığını söyleyen devlet o gün yaşanan katliama gözlerini yumup kulaklarını tıkamıştı. Devletin bütün organları, valilik, emniyet müdürlüğü, askeri tugay komutanlığı, başbakan Tansu Çiller, yardımcısı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olayları başından sonuna kadar sadece izlediler” .

Açıklamanın devamında devletin katliamcı geleneğine dikkat çekilerek, “Sivas katliamı Alevilerin yaşadığı ne ilk katliamdı, ne de son oldu Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da, Gazi’de, Ümraniye’de devletin işlediği seri katliamlar baskı ve asimilasyon politikalarıyla günümüze kadar süregeldi. Devlet Roboski’de 34 Kürt köylüsünü katlederek, Reyhanlı’da yüzlerce insanı emperyalist çıkarları için katlederek, daha dün Diyarbakır Lice’de “Savaş değil barış istiyoruz“ diye pankart açıp askeri karakol yapının protesto eden köylülerin üzerine ateş edip, üçü ağır, 6 yaralı ve Medeni Yıldırım’ın katledilmesiyle katliamcı yüzünü bir kez daha göstermiştir” denildi.

Daha sonra Taksim Platformu’ndan gelen temsilci arkadaş bir konuşma gerçekleştirdi. PSAKD eski kurucularından Hikmet Yıldırım’da bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından sahneye çıkan Erkan Kumak anmaya katılanlara türkü dinletisi yaptı.

Program kapanış konuşması yapılarak sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu