GüncelManşet

(Video) “Diren Rojava, İstanbul seninle”

Kartal: “Diren Rojava, İstanbul seninle” şiarıyla BDP ve HDP İstanbul İl Örgütleri öncülüğünde örgütlenen mitingde binler Rojava için yürüdü.  Bugün (24 Kasım) Rojava direnişine destek amacıyla BDP İstanbul İl Örgütü tarafından “Diren Rojava, İstanbul seninle” sloganıyla düzenlenen mitinge aralarında Partizan’ın da bulunduğu çok sayıda kurum katıldı.

 

Sahneye “Ya derinlikli müzakere ya da görkemli direniş” ve “Rojava devrimini selamlıyoruz. Diren Rojava, İstanbul seninle” pankartlarının asıldığı mitingde binlerce insan, “Bijî berxwedana Rojava” sloganıyla Haydarpaşa Numune Hastanesi önünden Kadıköy İskele’deki miting alanına yürüdü.

 

Yürüyüşte YPG flamalarının yanı sıra Abdullah Öcalan fotoğraflarının olduğu flamalar, PKK ve KCK’nin bayrakları da yoğun şekilde taşındı

 

 

 

Partizan polis barikatını yıktı

 

Partizan da Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde bir araya gelerek, miting alanına doğru yürüdü. Mitingde “Gezi’den Lice’ye, direnişle zafere! Rojava halkı yalnız değildir” yazılı pankart açan Partizan kitlesi yürüyüş boyunca, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Serkan Tosun ölümsüzdür”, “Kahrolsun faşist Kemalist diktatörlük”, “Rojava halkı yalnız değildir” sloganlarını attı.  Arama noktasına gelindiğinde polisin üst arama dayatmasına karşın Partizan kitlesi, “Faşistlerden hesap lafla sorulmaz, bizde hesapları namlular sorar” sloganıyla polis barikatını yıktı. Polis barikatı bırakarak kaçtı. Daha sonra alana giren Partizan korteji burada kitle tarafından alkışlarla karşılandı.

 

 

 

“Kürdistan’a özgürlük, Ortoğu halklarına özgürlük istiyoruz”

 

Miting programının başlamasıyla ilk konuşmayı, BDP İstanbul İl Örgütü adına Erkan Karabayır yaparak, Rojava devrimini selamladı. Daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü bir konuşma yaptı. Kürkçü konuşmasında AKP’nin Rojava’da El Kaide bağlantıları desteklediğini, ancak Rojava’lıların direnişi karşısında çetelerin geri çekildiğini belirterek, “Rojava’dan elinizi çekin, çetelerinizi Rojava’dan çekin, çeteleri burada barındırmayın” dedi. Kürkçü konuşmasını, “Devriminiz, devrimimizdir. Selamlıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Kürkçü’nün ardından HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel konuştu. Tuncel konuşmasında, “Türk hükümeti, ‘Rojava için kırmızıçizgimizdir’ diyor. Buradan hatırlatıyoruz, halkların tek kırmızıçizgisi vardır, o da özgürlüktür” dedi ve Rojava’nın tehdit olarak görülmemesi gerektiğini belirtti. Tuncel konuşmasını, “Kürdistan’a özgürlük, Ortoğu halklarına özgürlük istiyoruz” diyerek sonlandırdı.

 

Konuşmaların ardından miting sanatçılar Merwan, Erol Berxwedan ve Grup Abdal’ın ezgileriyle devam etti.

 

Miting’de ayrıca SYKP’nin miting alanına yakın bir binaya astığı pankartın sivil polislerce indirilmek istenmesi üzerine kitle tepki gösterdi. Polis kitlenin tepkisi karşısında geri çekilirken,  çevik kuvvet polisi olayın geliştiği yere gelerek provokasyon yaratmak istedi.

 

Halaylar çekilen miting, konserin ardından sonlandırıldı.

[widgetkit id=397]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=pR_UIiSO-vU&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu