Güncel

Gülistan Doku’nun gizli bilgilerini paylaşan polis ihraç edildi

Ali Çimen, Zainal Abarakov’un polis olan üvey babası Engin Yücel’in meslekten ihraç edilmesiyle çemberin daraldığını dile getirdi.

Dersim’de 5 Ocak 2020’den bu yana haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybolmasının üzerinden bir yıla aşkın süre geçti.

Doku davasında “şüpheli” sıfatıyla yer alan eski erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un üvey babası polis Engin Yücel, Doku’nun ve ablası Aygül Doku’nun bilgilerini sosyal medya üzerinden ifşa ettiği gerekçesiyle meslekten ihraç edildi.

Gülistan Doku’nun ailesinin şikayeti üzerine soruşturma başlatan Tunceli Valiliği, Yücel’in gizli kalması gereken kişiye özel bilgileri açıkladığı tespitinde bulunarak, dosyayı Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Tunceli Valiliği’nin soruşturmayı tamamladıktan sonra dosyayı, ihraç talebiyle İçişleri Bakanlığı’na gönderdi. Bakanlık valiliğin talebini yerinde bularak, polis memuru Engin Yücel’in meslekten ihraç edilmesine karar verdi.

Polis Yücel, hakkında açılan kamu davası kapsamında 28 Ocak’ta Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, Yücel’in “gizli kalması gereken kişiye özel bilgileri sosyal medya üzerinden ifşa ettiği” gerekçesiyle ihraç edilmesiyle birlikte şüpheliler etrafındaki çemberin daraldığını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Eylem Akdağ ile Cahit Özbek’e konuşan Çimen, ilk günden beri etkin bir soruşturmanın yürütülmediğini vurguladı.

Gülistan’ın intihar ettiği iddiasının bilirkişiden gelen raporlarla tamamen çürüdüğünü ve Gülistan’a ait kişisel bilgileri paylaşması sonucunda ihraç edilen Engin Yücel’in şüpheli konumunun arttığını dile getirdi.

Çimen, kişisel bilgileri ele geçirip, yayması ve bunu kamu görevi sıfatıyla yapması nedeniyle Yücel hakkında suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatarak şunları söyledi:

O soruşturma kapsamında açığa alınmıştı. Bu ihraç edilmeyle birlikte artık dosya da bir gelişme var, yargılamalar başladığı için bizde umut oluştu. Peki dosyamızın şüphelisi bu suçu neden işledi? Gülistan’ı neden intihara meyilli biri olarak gösterdi? Bunun nedeni nedir? Demek ki bundan bir çıkarı var, bunun böyle bilinmesini istedi.

Her suçlunun bir amacı vardır, bir amaca yönelir. Bu kişinin odak olduğu anlaşıldı, o yüzden titiz bir şekilde araştırılması gerekir. Dosyada savcılığın bir talimatı vardı; bu kişiyi, hareketlerini araştırın demişti, o zaman tanıktı dosya da ve kolluk sadece telefon açarak tek cümlelik araştırma yaptı. Ciddi anlamda o kişi soruşturulmadı, bu kararla birlikte bu soruşturmanın daha da derinleşmesini bekliyoruz.

“Soruşturmada sonuca ulaşacağız”

Bu konuyla ilgili Yücel hakkında açılan kamu davası duruşmasının 28 Ocak’ta yapılacağını belirten Çimen, sonuca ulaşacaklarına inandıklarını belirtti.

İç içe geçen bir soruşturmaydı ve birleştirip yürütülmesi gerekirdi. Duruşmada bunu da talep edeceğiz. Bunun asıl ana davamıza etkisi var. Yücel, ana davada bir algı oluşturmak için bunu yaptı. Etkin ve etkili bir soruşturma dosyamızda yapılmadı ama yavaş yavaş da olsa artık yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Şüpheliler için çember daralıyor. Ağır aksak da olsa soruşturma yürüyecek. Gülistan’ın en son görüşmesi baş şüpheliyle oldu ve fiziki saldırıya maruz kaldı. Yürüttüğümüz hukuk mücadelesi ve kadınların mücadelesiyle ilerleme sağlanıyor. Ben inanıyorum ki Gülistan’ın akıbeti ortaya çıkacak, soruşturmada sonuca ulaşacağız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu