Manşet

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi ve Taşeron işbirliği

 

İstanbul: 6 Kasım’da iş bırakarak 11 Kasım’da yapılacak olan taşeron ihalesini iptal ettiren işçiler ihalenin iptalinden sonra “ Yasadışı eyleme” katıldıkları gerekçesiyle 40 işçi işten atıldı.

40 işçinin işten çıkarılmasının ardından devam eden direniş bugün (13 Kasım) Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen Devrimci Sağlık-İş üyeleri ve eyleme destek veren SES üyeleri ile direnişe destek çağrıları yaptılar. Hastane içerisinde  sürekli özel güvenlik tacizine maruz kaldıklarını söyleyen işçiler “Hacettepe yönetiminin hani işten atılmalarla ilgisi yoktu, şimdi neden bizi engellemeye çalışıyorlar, işten atılmalarda Hacettepe yönetimi doğrudan sorumludur yalanlara kanmıyoruz” diye ifade ettiler. Bildiri dağıtan Dev Sağlık-İş üyeleri de güvenlikçiler tarafından engellenmeye çalışıldı. Sağlık-Sen üyesi bazı kişiler de işçilerin eyleme katılımını “eylem kanunsuz” şeklinde mesnetsiz iddialarla engellemeye çalışken Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü ise “İşten çıkarmalardan taşeron şirket sorumludur” anlamında bir açıklama yayımladı.

Bugün sabah saatlerinde ise taşeron şirketin hastanede kanunsuz bir şekilde bildiri dağıttı. Dağıtılan bildiride oldukça ilginç ifadeler vardı. Bildiride yer verilen ifadeler “Maalesef ilgili yasalar gereği kanunsuz herhangi bir eyleme katılan personelin tespiti halinde iş akdinin feshedilmesi zorunludur” şeklinde bir giriş yapılan bildiride “İLGİLİ” yasaların hangi yasalar olduğu konusuna ise herhangi bir açıklık getirilmedi. Tüm bu hususlar göz önünde bulundurularak 13.11.2013 tarihinde yapılması planlandığı duyumu alınan kanunsuz eyleme katılmamanız, görev yerlerinizi terk etmemeniz önemle rica olunur” diyen taşeron şirket direnişi kırmaya çalışıyor.

Taşeron şirketin işçiyi işten atıp İŞKUR’a kaydını yaptığı ortaya çıkmıştı.

Daha önce Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tüm sağlık çalışanları bilgileri olmadan işten çıkarılmış, personel adına İŞKUR’a başvurulmuş hatta bu kişilerin başvuruları anında kabul edilmiş bu da yetmemiş personel hastanede çalıştığı saatler içinde değişik işkollarında faaliyet yürüten firmalarla görüşmelerde bulunmuş ve işe alınmıştı. Bu hukuksuz durum Dev Sağlık-İş üyeleri tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu