Güncel

Hakkari’de 52 sandık, korucu ve askerlerin bulunduğu köylere taşındı

Hakkari merkez ve ilçelerinde 52 sandık korucu ve askerlerin bulunduğu köylere taşındı.

H. Merkezi: Hakkari ve ilçelerinde sandıkları taşınan köylerin nerede oy kullanacakları netleşti. Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği habere göre, Hakkari’de 11, Yüksekova’da 32, Şemdinli’de 7, Çukurca’da ise 2 köy ve mahalledeki sandıklar başka yerlere taşınırken, sandıkların taşındığı köylerin birçoğu HDP’ye yüksek oyların çıktığı köyler. Bir dönem işkenceyle gündeme gelen Yufkalı (Nêrdûşê) köyündeki sandıklar korucuların yoğun olduğu Güzelkonak’a taşındı. Yüksekova’da sokağa çıkma yasakları döneminde yıkılan Cumhuriyet ve Eski Kışla mahallelerindeki seçmenler de Yenimahalle’de oylarını kullanacak.

Hakkari’de sandıkların taşındığı köyler şöyle:

Merkez

Kayacık ile Ovacık köyleri seçim bölgelerinin Bağışlı (Xezekiya) köyüne, Ceylanlı (Walto) Doğanlı (Dawiş) mezrasının Olgunlar (Çemka) köyüne, Akkuş (Dêrê) ile Pınarca (Baleka) köylerinin Işık (Mîşe) köyüne alınmasına, Kamışlı (Elkîk) köyü seçim bölgesinin Geçitli (Peyanis) köyüne, Boybeyi seçim bölgesinin Sarıtaş seçim bölgesine alınmasına, Durankaya (Sileh) Beldesi Biçenek ile Köyiçi Mahallelerinin Pınarbaşı mahallesine, Çaylıca ile Cumhuriyet Mahallerinin Yenimahalleye alınmasına karar verildi.

YÜKSEKOVA

Budaklı (Sinava) ve Bataklık köyü seçim bölgeleri Adaklı (Alekana) köyüne; Serindere (Şîşemzînan) köyü Kısıklı (Dilezê) köyüne; Keçili (Sorê) ve Bağdaş (Peranîs) köyleri Çalımlı mezrasının Dilektaşı (Manis) köyüne; Salkımlı (Nizara) ve Dibekli (Avert) köyleri Ortaç (Barinas) köyüne; Akpınar (Soryan) köyüne bağlı Altınbaşak (Zerili), Duranlar (Avyan) mezraları ile Güldalı (Bilindbasan) köyü seçim Akpınar’nın Ovaiçi (Basan) mezrasına; Çakmak (Gullan) mezrası Suüstü (Şakitan) köyüne; Beşbulak (Dara) ve Demirkonak (Kaport) köyleri Değerli köyüne; Doğanlı (Kampaşukeyan) köyü, Karlı (Befircan) köyüne bağlı Beşpınar (Badava) ile Karabağ mezraları Kamışlı (Silvana) köyüne; Aksu (Gawgeryan) ve Vezirli (Vezyavan) köyleri 75’inci Yıl YİBO’ya (polis bölgesi); Tatlı (Bani) köyü Akçalı (Kirteniz) köyüne; Akalın (Bajêrgê) köyü İnanlı (Xalane) köyüne; Güllüce (Sekran) köyü İpek Mahallesine; Cumhuriyet ve Eski Kışla Mahallesi seçmeninin ise Yenimahalle’ye taşınmasına karar verildi.

ŞEMDİNLİ

Çubuklu (Kulika) köyü seçim bölgesinin Boğazköy (Bêguza) köyüne, Uğraçan (Bêtkar) köyünün Konur (Lûxayla) köyüne bağlı Dereyan (Gulka) mezrasına; Yufkalı (Nêrdûşê) köyünün Güzelkonak (Harûna) köyüne; Derecik (Rubarok) beldesi Orta Mahallesi’nin Merkez Mahallesi’ne; Güzeldere ve Çimenli mahallelerinin Köprüllü Mahallesi’ne; Aşağı Akkaya seçim bölgesinin ise Dağdibi Mahallesi’ne taşınmasına karar verildi.

ÇUKURCA

Kayalık ile Kazan (Tiyar) köyü seçmenleri ise Narlı (Biyadir) köyünde oy kullanacak

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu