GüncelUncategorized

Hal esnafı açlık grevinde

Adana’nın Merkez Yüreğir ilçesinde bulunan sebze halinin tescil etmeyen belediyeyi protesto etmek ve haklarını almak için hal esnafı 29 Kasım Perşembe günü Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlık binası yanında bulunan Abidin Dino Parkı’nda açlık grevine başlamışlardı.

Hava sıcaklığının 10 dereceye düştüğü  bölgede battaniye altında direnişlerini devam ettiren girdi. 30işçi Şekerli su ve çay içerek sürdürdükleri açlık grevinin 6 gününde taleplerini yineliyorlar. Ayrıca direnişin 6. Gününde işçilerden 2’sinde sağlık sorunları ortaya çıkmaya başladı.
Yüreğir Hal Esnafı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hadi Altınyüzük, yasa gereği tescil edilmeyen sebze hallerinin faaliyet gösteremeyeceğini hatırlatarak, 19 yıl önce hal olarak kullanmak için iş yerlerini satın aldıklarına dair meclis kararlarının olduğunu belirtti.
Hadi Altınyüzük, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Büyükşehir Belediyesi’ne Yüreğir Sebze Hali’nin Vedat Dalokay Sebze Hali’ne şube olarak tescil edilmesi için yazı gönderdiğini ifade ederek şöyle devam etti:
“Belediye, buna karşılık bakanlığa bir mahkeme kararı sunmuş. Ancak, bu mahkeme kararı ile bizim hiçbir ilgimiz yok. Buna istinaden bakanlık ikinci yazısında belediyenin kendi idarecileri ile görüşüp olumlu bir karar çıkması durumunda ilk yazıda olduğu gibi buranın tescili için belediyeye yetki vermiş. Ayrıca burayla ilgili iki tane belediye meclis kararı var.”
Sebze halinde 73 iş yerinin bulunduğunu ve çalışanların aileleri ile birlikte 2 bin 500 kişinin geçimini buradan sağladığını kaydeden Altınyüzük şunları söyledi:
“Kışın ortasında bu insanlar yerde yatıyor. Sonuçta bu bir ekmek davasıdır. Bir ay sonra aç kalacaklarına bir ay önceden açlık grevine girdiler. Grevde bulunan iki arkadaşımızda sağlık sorunları ortaya çıktı. Sorunumuz çözülene kadar açlık grevine devam edeceğiz. Sorunumuz çözülmezse süresiz açlık grevindeyiz. Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ı duyarlı olmaya davet ediyoruz.”
Esnaf Hüseyin Güloğlu ise çözüm sağlanamadığı taktirde bir ay sonunda bütün ticari faaliyetlerinin biteceğini vurgulayarak, “Biz kredi alıp borçlandık. Yaptığımız işe göre hesabımızı yaptık. Ticari hayatımız bittiği zaman perişan olacağız. İş yapamazsak çeklerimiz karşılıksız çıkacak, bankalara borçlarımızı ödeyemeyeceğiz. Bu nedenle açlık grevine mecbur kaldık””dedi.
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından konu ile ilgili açıklama yapılması bekleniyor

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu