Dünya

Hamburg’ta Gülizar Taşdemir ve Turgut Kaya eylemi

Norveç devleti tarafından Türkiye’ye teslim edilen Kürt aktivist Gülizar Taşdemir ve hakkında Türkiye’ye iade kararı verilen Turgut Kaya için Almanya’nın Hamburg kentinde eylem düzenlendi.

H. Merkezi: Norveç devleti tarafından Türkiye’ye iade edilen Kürt aktivist Gülizar Taşdemir ve hakkında Türkiye’ye iade kararı verilen Türkiyeli devrimci Turgut Kaya için Hamburg Altona semt merkezinde bir eylem gerçekleştirildi.

ADHK Hamburg, ATİF Hamburg, Nav-Dem, MLPD aktivistleri dışında demokratik duyarlı kişilerde eyleme katılarak destek verirken, Almanca ve Türkçe yapılan açılış konuşmasında, Taşdemir’in Türkiye’ye teslime edilmesinin takipçisi olacakları belirtildi.

“Mücadeleyi her alanda yükselterek politik tutsakların sesi olacağız”

ATİF Hamburg adına yapılan konuşmada, Norveç devletinin kirli anlaşmalarla politik kimliği belli olan uzun yıllar yurtsever harekette ve Kürt kadınının özgürlüğü için mücadele yürüten Gülizar Taşdemir’in elleri ve ayakları kelepçelenerek faşist T.C  devletine teslim edilmesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı. Avrupa İnsan Hakları sözleşmelerinde yer alan iltica hakkının politik kimliği belli olan mücadele insanlarına uygulanmayarak kendi burjuva yasalarını kendilerinin çiğnediği vurgulayan ATİF Hamburg, Yunanistan’da bugün itibariyle 38 gündür açlık grevinde olan Turgut Kaya’ya yönelik açıklamada yapıldı. Yunanistan’da 30 Mayıs’ta görülen duruşmada faşist T.C.’ye teslim edilme kararına karşı açlık grevine başladığı, gecen her günden sonra sağlık sorunlarına rağmen kirli pazarlıklara karşı ciddi bir irade ortaya koyduğu vurgulayan ATİF Hamburg, mücadeleyi her alanda yükselterek politik tutsakların sesi olunacağı vurgulandı. ATİF Hamburg, Avrupa “Demokrasi Beşiğinde“ artan sağ popülist ırkçı politikaların sonucu olarak Avrupa hukukunda yeri olan iltica hakkı politik kimliği belli olan mücadele insanlarına uygulanmamasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Eylemde MLPD temsilcisi de söz hakkı alarak hem Taşdemir’in iadesini kınadı hem de Turgut Kaya ve tüm politik tutsaklara özgürlük talebini yineledi.

Eylem dinlenen direniş marşları ve politik tutsakları sahiplenme sloganları ile bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu